Ranní nevolnost je běžný příznak těhotenství, v prvním trimestru ji zažívá až 70 % žen. Nevolnosti se mohou vyskytnout kdykoliv během dne a jsou doprovázené zvracením, výkyvy nálad, únavou a žaludkem jako na vodě. Jak tyto projevy zmírnit nebo jim předejít? Inspirujte se tipy, které mohou pomoci právě vám.
Fyzická aktivita
Volte spíše klidnější pohybové aktivity, vyhýbejte se skákání a různým otřesům. Běžte na svižnou procházku, cvičte jógu nebo si zaběhejte v přírodě. Cvičení vám pomůže vypnout a čerstvý vzduch dodá tělu potřebnou energii.
Upravte jídelníček
Jídlo si rozdělte do více malých porcí, dejte přednost jednoduchým a základním pokrmům před kořeněnými a tučnými. Čich je v těhotenství velmi citlivý, vyhněte se proto jídlům s výraznější vůní. Nepříjemné pachy mohou zhoršovat nevolnost a vyvolávat pocit zvracení. Dopřejte si místo sladkých nápojů nesycené nápoje a čaje pro těhotné ženy. Tekutiny konzumujte po menších dávkách a častěji.
Zázvor
Konzumaci zázvoru konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem. Některé zdroje ho sice uvádí jako zázrak proti těhotenským nevolnostem, ale jelikož zvyšuje prokrvení, může tudíž podpořit případný potrat v počátku těhotenství a ke konci urychlit příchod porodu. Volně k dostání jsou zázvorová lízátka a bonbony, které obsahují vitamín C a vápník. Oblíbená je také zázvorová limonáda nebo čaj.
Snažte se rozptýlit
Najděte si koníček nebo zábavu, která vás přivede na jiné myšlenky. Přečtěte si knihu, projděte se, skládejte puzzle, luštěte sudoku, zkrátka se snažte zabavit vaši mysl.
Bylinky
Mezi zklidňující a tělu prospěšné byliny patří mateřídouška, heřmánek, fenykl či listy z meduňky. Variantou jsou čaje pro těhotné, mezi nejznámější patří čaj z kontryhelu, který se doporučuje pít od čtvrtého měsíce těhotenství.
Poslední pomoc
Proti nevolnosti příznivě působí citronová šťáva s ledem, nebo naopak horkou vodou, olizování kostky ledu a šťáva z brambor. Na regulaci zažívání a zklidnění žaludku blahodárně působí hroznové víno, meloun nebo hrušky.