Search
Close this search box.

Jak zmírnit těhotenské nevolnosti?

Zdroj: Freepik.com

Ranní nevolnost je běžný příznak těhotenství, v prvním trimestru ji zažívá až 70 % žen. Nevolnosti se mohou vyskytnout kdykoliv během dne a jsou doprovázené zvracením, výkyvy nálad, únavou a žaludkem jako na vodě. Jak tyto projevy zmírnit nebo jim předejít? Inspirujte se tipy, které mohou pomoci právě vám.

Fyzická aktivita

Volte spíše klidnější pohybové aktivity, vyhýbejte se skákání a různým otřesům. Běžte na svižnou procházku, cvičte jógu nebo si zaběhejte v přírodě. Cvičení vám pomůže vypnout a čerstvý vzduch dodá tělu potřebnou energii.

Upravte jídelníček

Jídlo si rozdělte do více malých porcí, dejte přednost jednoduchým a základním pokrmům před kořeněnými a tučnými. Čich je v těhotenství velmi citlivý, vyhněte se proto jídlům s výraznější vůní. Nepříjemné pachy mohou zhoršovat nevolnost a vyvolávat pocit zvracení. Dopřejte si místo sladkých nápojů nesycené nápoje a čaje pro těhotné ženy. Tekutiny konzumujte po menších dávkách a častěji. 

Zázvor

Konzumaci zázvoru konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem. Některé zdroje ho sice uvádí jako zázrak proti těhotenským nevolnostem, ale jelikož zvyšuje prokrvení, může tudíž podpořit případný potrat v počátku těhotenství a ke konci urychlit příchod porodu. Volně k dostání jsou zázvorová lízátka a bonbony, které obsahují vitamín C a vápník. Oblíbená je také zázvorová limonáda nebo čaj. 

Snažte se rozptýlit

Najděte si koníček nebo zábavu, která vás přivede na jiné myšlenky. Přečtěte si knihu, projděte se, skládejte puzzle, luštěte sudoku, zkrátka se snažte zabavit vaši mysl. 

Bylinky

Mezi zklidňující a tělu prospěšné byliny patří mateřídouška, heřmánek, fenykl či listy z meduňky. Variantou jsou čaje pro těhotné, mezi nejznámější patří čaj z kontryhelu, který se doporučuje pít od čtvrtého měsíce těhotenství.

Poslední pomoc

Proti nevolnosti příznivě působí citronová šťáva s ledem, nebo naopak horkou vodou, olizování kostky ledu a šťáva z brambor. Na regulaci zažívání a zklidnění žaludku blahodárně působí hroznové víno, meloun nebo hrušky.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám