Search
Close this search box.

Jak vzniká závislost?

Zdroj: Freepik.com

Závislost může mít mnoho podob. Každý má individuální míru schopnosti odolání různým pokušením. Při podlehnutí může vzniknout závislost. 

Co je to závislost?

Závislost může být na něčem nebo na někom. Závislý člověk má velmi silnou touhu něco dělat stále dokola, i kdyby mu to škodilo. Toto jednání takového člověka ovlivňuje. Má vliv na jeho chování, jeho úsudek i jeho svobodu. Závislý člověk je svou závislostí ovládaný. 

Na čem všem může vzniknout závislost?

Závislost může vzniknout opravdu na čemkoliv. Každý asi zná závislost na alkoholu či drogách, hazardních hrách, cigaretách, práci. Závislost může vzniknout i na sexu, případně si člověk vypěstuje závislost na sociálních sítích, dokonce se může stát závislým na konkrétní osobě. Člověk si může vypěstovat závislost opravdu na čemkoliv, co mu poskytuje dostatečné uspokojení. 

Jaké jsou druhy závislostí

Závislosti se dají rozdělit na látkové a nelátkové. 

Závislost na různých látkách

Látkové závislosti jsou samozřejmě závislostí na konkrétní látce.

Látkové závislosti můžeme rozdělit na legální a nelegální. Mezi legální řadíme alkohol, cigarety a některé léky. Nelegální látky jsou různé drogy včetně léků na předpis. 

Nelátkové závislosti

Mezi nelátkové závislosti patří mnoho různých věcí. Níže je seznam těch nejznámějších, se kterými se v běžném životě spíše setkáme.

  • Workoholismus: člověk je závislý na práci, mohou se kvůli tomu rozpadnout rodinné vztahy, člověka můžou pod náporem množství práce a stresu potkat zdravotní problémy.
  • Stalking: člověk, který je posedlý nějakou osobou, tu sleduje všude. Osobně, na sítích, může ji i nějakým způsobem obtěžovat. Stalking je trestný. 
  • Netolismus: dnes velmi rozšířená závislost, aniž by si to mnoho lidí uvědomovalo. Málokdo uzná, že je závislý na internetu a službách, které nám poskytuje. Přesto je dnes hodně lidí na internetu a sítích závislých. Každý den se musíte dívat na mobil či počítač? Musíte kontrolovat zprávy, sociální sítě, aby vám něco neuteklo? Pak se možná i vy potýkáte s jistou závislostí na internetu. 
  • Kleptománie: kleptomani jsou často označováni za zloděje. Ale když se na tuto problematiku podíváme blíže, zloději to nejsou. Kleptomani mají psychickou poruchu, kterou uspokojuje odcizení drobných, nehodnotných a nepotřebných věcí, například propisek a podobně. Kleptoman neodcizí nic za účelem zisku, ale pouze za účelem své potřeby něco nepotřebného odcizit. 
  • Hypersexualita: známá jako nymfomanie. Opět postižené jedince ovlivňuje i v rámci celého života. Ačkoliv se může tato závislost zdát neškodná, škodí stejně jako každá jiná. Člověka ovlivňuje a ovlivňuje i jeho chování. 

Každá závislost se dá řešit, ale závislý člověk si ji musí přiznat a sám ji chtít řešit. A od toho tu máme mnoho odborníků a specializovaných míst a pracovišť, kde nám mohou odborníci pomoci se zvládnutím závislosti.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám