Search
Close this search box.

Jak vybrat optimální počet opakování v sérii při cvičení: Průvodce pro efektivní trénink

Zdroj: Freepik.com

Správný počet opakování v sérii je klíčovým faktorem pro dosažení vašich fitness cílů. Ale jak určit, kolik opakování je pro vás nejlepších? 

Zvolit správný počet opakování v sérii při cvičení může být klíčové pro dosažení vašich fitness cílů, ať už jde o zvýšení síly, vytrvalosti nebo svalové hmoty. Počet opakování, který zvolíte, ovlivňuje to, jakým způsobem svaly reagují na trénink a jaké adaptace mohou nastat. 

1. Typ svalového tréninku

Trénink na sílu:

Pokud je vaším hlavním cílem zvýšení síly, měli byste se zaměřit na trénink s nižším počtem opakování v sérii a vyšší intenzitou. To znamená, že byste měli provádět 1 až 6 opakování v každé sérii s větší váhou, která je blíže maximální síle, kterou dokážete zvednout. Tento typ tréninku je ideální pro zlepšení nervové adaptace a stimulaci růstu svalových vláken.

Trénink na objem:

Pokud se snažíte zvětšit objem svalů, měli byste zvolit vyšší počet opakování v sérii, obvykle v rozmezí 8 až 12 opakování. Tento typ tréninku zahrnuje středně těžké váhy a je zaměřen na stimulaci hypertrofie svalů, což vede k jejich zvětšení. Pro dosažení optimálního objemu svalů je důležité provést dostatečný počet opakování s dostatečnou intenzitou.

2. Individuální schopnosti a cíle

Každý jedinec má odlišné genetické predispozice a cíle, které ovlivňují volbu počtu opakování v sérii při cvičení. Například někdo může mít přirozeně větší tendenci k síle a budování svalů, zatímco jiný jedinec může být spíše orientován na vytrvalostní cvičení. Je důležité brát v úvahu tyto individuální faktory při rozhodování o optimálním počtu opakování v sérii.

3. Progres tréninku

Není žádným tajemstvím, že progres je klíčem k dosažení výsledků ve fitness. To platí i pro volbu počtu opakování v sérii při cvičení. Je důležité pravidelně zvyšovat váhu nebo obtížnost cvičení, abyste udrželi stimulaci svalů a dosáhli pokroku. To může zahrnovat postupné snižování počtu opakování v sérii a zvyšování váhy, nebo naopak zvyšování počtu opakování při snižování váhy.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, acefitness.org

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám