Search
Close this search box.

Jak si vybrat správný typ jógy

Zdroj: Freepik.com

Jóga je v posledních letech velmi populární pro svou lehkost, eleganci a pohlazení po duši. Jaký druh zvolit a v čem se mezi sebou tak liší? Poradíme vám v následujícím článku.

Hatha jóga

Je ideální pro začátečníky, protože se soustředí na držení těla, relaxaci a dechové cvičení. Zpívají se zde také mantry nebo meditační techniky, klade se důraz na provedení a výdrž v každé pozici. Řadí se mezi mírnější druhy, není příliš dynamická a osvojíte si na ní základní jógové pozice. Zlepšuje koncentraci, stabilitu a navozuje psychickou harmonii.

Power jóga

Vychází z hatha jógy, ale je fyzicky náročnější, zaměřuje se na posilování a protahování. Lekce zpravidla začínají pozdravem slunci a nejsou příliš vhodné pro začátečníky, jelikož jsou velmi dynamické, klade se zde důraz na sílu a rychle se přechází z pozice do pozice. Řadí se mezi novější a moderní styl jógy, je oblíbená u mladší věkové kategorie. Často ji můžeme vidět ve fitness centrech, kde se pořádají skupinové lekce.

Ashtanga jóga

Kvůli své fyzické i psychické náročnosti se doporučuje zejména mladším lidem a je vhodná pouze pro ty, kteří mají s jógou již nějaké zkušenosti. Zlepšuje oběhový systém, detoxikuje organismus i držení těla. Je to systém ucelených sestav s plynulými přechody mezi pozicemi a setrvávání pomocí dechu. Na lekcích se často posiluje v pozici na rukou nebo hlavě.

Aero jóga

Říká se jí také flying jóga nebo aerial jóga a je skvělým pomocníkem při léčbě chronické bolesti zad, jelikož se jedná o praxi jógových pozic na zavěšených sítích. Sítě fungují na principu delší výdrže pozice hlavou dolů a mají pozitivní vliv na páteř i psychiku.

Zdravotní jóga

V tomto typu cvičení jde primárně o správné zapojení svalů, zdravá záda a posílení stabilizačního systému. Každý cvik je založen na pečlivosti, správném provedení a poznání svého těla opravdu do hloubky. Jóga je hodně pomalá a známá pro svou bezchybnost a důkladnost, díky které by váš zážitek s lektorem měl být ještě hlubší.

Která jóga bude tou pravou právě pro vás?

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na