Dobré trávení má pozitivní vliv na náš organismus, psychickou pohodu a zdraví. Jak přispět k jeho správné funkci a co dělat v případě, že vás trápí potíže? Poradíme v následujícím článku.
Co je trávení?
Trávení je fyziologický proces, při němž přijatá potrava přichází do žaludku, kde se rozštěpí na jednotlivé živiny a postupuje zažívacím traktem až do střev. Následuje působení bakteriální mikroflóry, která zajišťuje funkci odpadních látek. Střeva jsou považována za smyslový orgán, obsahují až 100 milionů neuronů, proto je důležité podporovat jejich funkci a pečovat o imunitu.
Trápí vás potíže?
Problémy se zažíváním mohou způsobit řadu nepříjemných problémů. Příčina často bývá zejména ve špatně sestaveném jídelníčku, nedostatku tekutin a fyzické aktivity nebo při nadměrném stresu. Následně naše tělo onemocní a objeví se průjem, zvracení, nevolnost, zácpa nebo plynatost. Tyto příznaky mohou přejít do chronické fáze, ve které již vedou k závažnějším zdravotním problémům.
Změna jídelníčku
Zdravá strava je pro zažívání naprosto klíčová. Jezte pravidelně po menších porcích a nejlépe ve stejnou dobu, pijte dostatečné množství tekutin a vyřaďte ze svého jídelníčku potraviny, které jsou nezdravé nebo nadýmavé. Z dlouhodobého hlediska má na střevní mikroflóru negativní vliv například konzumace smažených a tučných potravin, fast foodu, sladkostí, uzenin, umělých sladidel nebo alkoholu.
Nepříznivě působí také kouření. Pokud vás trápí plynatost, omezte potraviny s vysokým obsahem sodíku. Luštěniny, zelí, cibule, kapusta nebo slané pokrmy – tyto potraviny způsobují nadměrnou funkci plynů v těle. Dejte proto přednost lehkým jídlům, do jídelníčku přidejte pití zeleninových šťáv nebo smoothie.
Bylinky
Při potížích s trávením fungují bylinky bezkonkurenčně nejlépe, není divu, jsou již desetiletí součástí lidového léčitelství. Bylinné čaje podporují správnou funkci střev a jater, čistí organismus, regulují špatné zažívání a působí protizánětlivě. Nejčastěji se pro své blahodárné účinky používají byliny jako fenykl, koriandr, anýz, zázvor, meduňka nebo mateřídouška. Tyto rostlinky zastaví průjem, zmírní pocit nafouklého břicha a odstraní plynatost.
Probiotika
Mají zcela zásadní význam ve funkci trávicího systému. Tyto živé mikroorganismy se vyskytují ve střevech a jsou součástí střevní mikroflóry. Probiotika získáme z běžné stravy, například z kysaných mléčných výrobků (kefír, podmáslí), okurek, tempehu nebo kimchi. Další variantou jsou potravinové doplňky, které jsou volně k dostání na internetu nebo v lékárnách.
Dbejte na dostatek pohybu
Fyzická aktivita pomáhá se správným pohybem střev, dodává tělu energii, dobrou náladu a stimuluje činnost trávicího systému. Běžte na procházku do lesa, sportujte nebo se věnujte posilování. Prostě se zkuste pravidelně hýbat a za nějaký čas poznáte, jak se vaše tělo změnilo k lepšímu po fyzické i psychické stránce.