Search
Close this search box.

Jak pěstovat eukalyptus

Zdroj: Freepik.com

Také se vám zalíbila krása moderního a jednoduchého eukalyptu, který má navíc i několik pozitivních účinků na vaše zdraví? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Můžete si ho vypěstovat i doma. O tom, jak na to, vám dnes řekneme více.

Eukalyptus (známý také jako blahovičník) je v posledních letech stále oblíbenější. Je to zdraví prospěšná rostlina s modro-stříbřitými listy, které jsou hezké na pohled. Používá se nejen k dekorování adventních věnců a do kytic, ale má i několik pozitivních účinků na lidské zdraví.

Vypěstujte si eukalyptus v květináči

Ačkoliv eukalyptus pochází z Austrálie, můžete si ho vypěstovat i v našich podmínkách. A to jak ze semena eukalyptu v květináči, tak i na zahradě. Z našeho pohledu je lepší pěstování eukalyptu doma, protože dokáže hezky osvěžit vzduch. Jeho listy příjemně voní, a tím vám pomůže při léčbě respiračních onemocnění.

Pěstování eukalyptu není pro začátečníky

Pěstování eukalyptu není úplně bez práce, proto je vhodnější pro zkušenější pěstitele. Nejlépe se pěstuje na balkonu či terase. Ve chvíli, kdy se ochladí, umístěte eukalyptus domů, do chladnějšího pokoje. Eukalyptus v květináči by měl přezimovat v prostoru, kde je 5 až 15 °C. Můžete ho pěstovat také v bytě, ale pouze v případě, že je opravdu slunný. Nepěstujte ho vedle radiátoru, televize a dalších zdrojů tepla.

Eukalyptus roste nejrychleji od května do října, kdy může svou velikost zdvojnásobit. Po ochlazení se však jeho růst zastaví. Pro růst potřebuje opravdu hodně sluníčka. I proto vyberte to nejslunnější místo, které na zahradě máte. Jako substrát stačí použít zahradnickou směs z rašeliny, tu smíchejte s pískem v poměru 1:4 (díl písku a čtyři substrátu). Díky písku bude půda propustná a eukalyptus neshnije.

Přesazování blahovičníku

Rostlinu přesazujte vždy do květináče většího o jednu velikost. Pokud ho dáte rovnou do velkého, můžete ho při zálivce utopit. Než bude dostatečně silný, zajistěte mu oporu – třeba ve formě bambusové tyče. 

Zalévejte ho ve chvíli, kdy substrát zcela vyschne. Na suchu vydrží pouze 4 až 8 dní, proto ho na suchu nenechávejte dlouho. Nejlépe se zalévá do podmisky. Od dubna do srpna je důležité přidávat i hnojivo na eukalyptus, ideálně jednou týdně.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články