Search
Close this search box.

Jak na výběr vhodných vitamínů a minerálů? Které je potřeba doplňovat?

Zdroj: Freepik.com

Vitamíny a minerály jsou podstatnou částí našeho organismu, jejich rovnováha ovlivňuje chod celého těla a mají přímý vliv na psychický i fyzický stav člověka. Pokud však máme špatně sestavený jídelníček, trpíme nemocí nebo genetickou poruchou, hledáme co nejsnazší způsob, jak tyto látky do těla dostat. A právě to vám poradíme v následujícím článku.

Hořčík

Hořčík neboli magnézium je strašák prakticky všech výživových poradců. Dlouhodobý nedostatek je spojen s řadou onemocnění, jako například osteoporóza, únavový syndrom nebo deprese. Výzkumy uvádí, že až 68 % obyvatel trpí nedostatkem hořčíku a projevují se u nich negativní symptomy ve formě křečí, nedostatku energie, špatného spánku nebo zhoršené funkce srdce a mozku. 

Hořčík se přirozeně vyskytuje v banánech, datlích, kuřecím mase, luštěninách, oříškách a rybách. Avšak málokteré produkty obsahují magnézium v námi vstřebatelné podobě. Je proto ideální ho konzumovat v doplňcích stravy a užívat před spaním.

Vitamín D

Látka zodpovědná za zdravou pokožku, odolnost proti stresu a v neposlední řadě vývoj kostí a zubů. Jeho nejdůležitější funkcí je absorpce vápníku a fosforu. Výhodou je jeho získání ze slunečního záření. Naopak nám chybí v podzimních a zimních měsících, objevují se problémy s depresemi, úzkostmi, špatným stavem kostí a dalšími nemocemi. Smutná zpráva je, že nedostatkem slunečních paprsků trpí přes 60 % západní populace. Vitamín D je rozpustný v tucích a najdete ho v rybách, mořských plodech, houbách, mléku a vejcích. Pokud vitamín nejste schopni přijímat ve stravě, řešením je suplementace. 

Vápník

Působí jako základní stavební kámen pro tvorbu kostí a zubů, ovlivňuje činnost svalů a reguluje srdeční rytmus. Při nedostatku vápníku vzniká osteoporóza (řídnutí kostí), svalové křeče, lámavost zubů a nespavost. Mezi potraviny, které bychom v jídelníčku neměli vynechávat, se řadí sýry, jogurty, losos, sardinky, luštěniny a tmavě zelená zelenina (špenát, kapusta, brokolice). Pokud se vám nedaří získat vápník ze stravy, řešením je užívání doplňků stravy ve formě tablet nebo prášku.

Vitamín B12

Je nezbytný pro funkci nervového systému, podílí se na tvorbě červených krvinek a procesu dělení buněk. B12 najdeme zejména v živočišných produktech, jako jsou maso a vejce, v malém množství v mořských řasách. Vegani nebo vegetariáni by tudíž neměli váhat ani chvíli a od začátku tuto látku suplementovat, jelikož se v těle do zásoby neukládá. Nedostatek může vést k poruše růstu a vstřebávání ze střev, anémii a v závažných případech může jedinec začít trpět onemocněním nervového systému. 

Jak vybrat správné minerály?

Na obalu výrobku najdete vždy informaci o maximální denní dávce, kterou nesmíte překročit. Užívejte je nejlépe po jídle a zapíjejte pouze čistou vodou. S výběrem konkrétního druhu minerálu a dlouhodobým užíváním vám rádi poradí v lékárně, ale obecně platí, čím lepší poměr obsahu látky, tím lepší a kvalitnější produkt je.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám