Search
Close this search box.

Jak na výběr vhodného terapeuta

Zdroj: Freepik.com

Myslíte si, že by vám prospěla terapie, ale nevíte si rady s výběrem terapeuta? Na co si dát pozor a jak zkrátka vybrat toho nejlepšího? Poradíme vám v následujícím článku.

Profil terapeuta

Ať už webové stránky, fotka nebo terapeutův příběh, přečtěte si zkrátka vše, co je vám schopen nabídnout. Objednejte se na první schůzku a zamyslete se, jak se s daným člověkem cítíte. Osobní sympatie jsou velmi důležité, měli byste se cítit uvolněně, otevřeně a naopak nepociťovat odměřenost nebo diskomfort.

Reference

Poptejte se ve svém okolí, dejte především na lidi, které osobně znáte a věříte jim. Přečtěte si diskuze a internetové recenze, nesnažte se jim však přikládat plnou váhu. Vámi vybraný terapeut nemusí vyhovovat jiným lidem, obecně jsou ale reference podstatným a dobrým zdrojem informací.

Vzdělání

Terapeut je odborník jako každý jiný, musí za sebou mít psychoterapeutický výcvik a stanovený počet hodin supervize. Doba přípravy na tuto profesi je minimálně čtyři roky. Pokud najdete informaci, že vámi vybraný terapeut nemá akreditovaný výcvik ani u jedné z profesních organizací, obloukem se mu vyhněte. Z informací o výcviku také zjistíte, na jakou problematiku se specializuje a zda by vám vůbec mohl s něčím pomoci. 

Tudy cesta nevede

Sliby, zlehčování vašich problémů, skeptický pohled a univerzální řešení. Pokud na konzultaci uvidíte některých z těchto varovných signálů, v sezení dále nepokračujte. Správný terapeut vám nebude slibovat hory doly, nedokáže vám říci, po kolika sezeních se budete cítit lépe, a nezneužije citlivé pozice, ve které se nacházíte.

Specializace

Pokud přicházíte k terapeutovi se specifickým problémem, vždy je lepší vyhledat toho, který má s daným tématem zkušenosti. Pokud máte například nějaké trauma, vždy je lepší vybírat si opačné pohlaví nebo jiné věkové rozhraní než u člověka z minulosti.

Ukončení terapie

Pokud vám odborník nevyhovuje, nebojte se odejít a hledat dál. Terapie má smysl pouze v případě, že se cítíte vyrovnanější, je vám lépe a máte pocit, že se někam posouváte.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat