Search
Close this search box.

Jak láska ovlivňuje naše zdraví

Zdroj: Freepik.com

Láska má na naše tělo velký vliv. Ve spokojeném vztahu se cítíte milovaní a vaše tělo to moc dobře ví. Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří žijí s partnerem, se dožívají vyššího věku, jsou aktivnější a dokážou předcházet závažným nemocem. Naopak problematické vztahy přináší pouze stres, vyčerpání a oslabují imunitu. Jakými negativy i pozitivy ovlivňuje láska naše zdraví? Dozvíte se v následujícím článku.

Přibíráte

Na začátku vztahu má každý tendenci vypadat co nejlépe, pečuje o sebe a snaží se. Po čase však ve vztahu dojdete do určitého bodu, kdy dáváte přednost stereotypu a pohodlí. Podle výzkumu z roku 2012 se zjistilo, že v manželství lidé přibírají na váze a po rozvodu většina z nich zase hubne. Chcete udělat svému partnerovi radost, připravíte různé dobroty a pochutiny, které má ten druhý rád. Ženy častěji konzumují tučná jídla a muži zpravidla těžká nebo mastná jídla. Po roce je narůst váhy zhruba o 3 kg. 

Stres

Lidé s pravidelným sexuálním životem mají mnohem méně stresu než nezadaní. Sex vyplavuje hormony, zbavuje tělo nashromážděného stresu a dodává pocit štěstí. Intimita má také vliv na duševní zdraví, fyzickou a psychickou pohodu. Naopak hádky způsobují nadměrné množství stresu, mají na organismus negativní vliv a často jsou spouštěčem pocitu selhání.

Krevní tlak

Nespokojenost ve vztahu může vést k uvolňování stresových hormonů, a naše srdce tak tluče rychleji. To může do budoucna způsobit potíže s vysokým krevním tlakem. Lidé žijící ve šťastném manželství mají nízký tlak a studie dokonce zaznamenaly, že jsou spokojené páry spojovány s nižším rizikem srdečního infarktu a lepší rekonvalescencí po fyzickém zranění.

Problémy se spánkem

Mnoho partnerů často trpí nespavostí nebo poruchou spánku. Pokud usínáte vedle člověka, kterého milujete, cítíte se bezpečně a nemáte takový problém usnout. Problém nastává při potížích s chrápáním, převalováním nebo hlasitými projevy. Narušujete přirozený spánek svého protějšku, a to může vést k podrážděnosti, únavě nebo neshodám.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám