Search
Close this search box.

Jak by měla vypadat vyvážená strava vašich dětí

Zdroj: Freepik.com

Chcete, aby byla strava vašich dětí zdravá a vyvážená? Pak byste jim měli jít příkladem, protože právě rodina je místem, kde děti posilují nejen své pohybové, ale i stravovací zvyklosti. Víte, jak by měla vypadat zdravá strava pro děti?

Snažte se o pestrost

Čím více druhů potravin budete svým dětem nabízet, tím větší bude pravděpodobnost, že přijmou všechny potřebné živiny a důležité látky. Pokud dítě nepřijme potravinu napoprvé, zkoušejte to dál. Někdy trvá několik ochutnání, než ji začne mít rádo.

Jděte jim příkladem

Nemůžete chtít, aby vaše dítě jedlo zeleninu, když se jí sami ani nedotknete. Proto i vy jezte pestře, nezapomínejte na ovoce a zeleninu, pravidelně se hýbejte a v neposlední řadě se zajímejte o složení jednotlivých potravin.

Udělejte z jídla hru, která bude mít smysl

Jídlo, které bude dobře vypadat, sní dítě radši než jídlo, které nebude vypadat hezky. O jídle s dětmi mluvte – řešte spolu, odkud pochází. Berte je s sebou na nákupy, zkuste je zapojit do přípravy jednotlivých pokrmů. Proberte spolu, jak se zpracovává energie v těle, co jsou bílkoviny a kde najdete vitamíny. 

U jídla se nehádejte a jezte spolu

Jídlo je formou odpočinku, i proto byste u něj neměli řešit žádné vážnější neshody. Ty mohou vyústit až v averzi k potravinám, které dítě v daných chvílích jedlo. Není možné jíst pokaždé spolu, ale minimálně jednou denně byste měli jíst společně u stolu. Ke správnému stolování veďte děti už od útlého věku. 

Dávejte dětem správné porce

Neignorujte přirozenou schopnost organismu vašich dětí cítit hlad a pocit sytosti. Když dítě nemá hlad nebo se cítí nasycené, neměli byste ho nutit dojíst porci, kterou jste mu připravili. Místo toho mu dejte na talíř menší porci a počkejte, zda bude zasyceno. Když ne, přidejte mu. 

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám