Hypersenzitivita neboli syndrom HSP (highly sensitive person) se u lidí projevuje silnými emocemi, citlivou nervovou soustavou a reaktivitou na přemíru věcí z každodenního života. Jak se k syndromu postavit a s čím se tito lidé dennodenně potýkají?
Definice
HSP trpí až 20 % z celkové populace. Jedná se o syndrom, se kterým se člověk už narodí, má ho vrozený. Highly sensitive person vše prožívá do hloubky, přemýšlí o věcech, vnímání se vyostřuje, silně reaguje na vnější podněty (pohyb, počasí, náhlá změna) a je velmi reaktivní na nejrůznější podněty, zejména alkohol, léky, kofein nebo nálady druhých osob.
Pojem HSP poprvé použila v 90. letech psycholožka Elaine Aron, která o problematice sepsala knihu. Cílem jejího výzkumu bylo pochopit vnímání a chování přecitlivělých lidí a zabránit pocitům méněcennosti nebo selhání.
Příznaky
Jelikož je to diagnóza, se kterou se narodíte, už dávno víte, zda jste hypersenzitivní nebo ne. Tito lidé mnohdy opravdu trpí, nejsou kolektivem dobře přijímáni a jsou považováni za blázny nebo hysterky. Mnoho z nich má vyvinutý šestý smysl a jsou mnohokrát oběťmi manipulátorů a narcisů. Hypersenzitivita je dědičná a často se zaměňuje s autismem.
Život s hypersenzitivitou
HSP nelze vyléčit, musí se s tím člověk naučit žít. Vysoce citliví lidé rádi žijí v souladu s přírodou, jsou kreativní, tvůrčí a umělecky zaměření a například jóga nebo meditace je dokáže velmi uklidnit. Mají velkou představivost, silnou intuici, jsou nerozhodní a velmi snadno se zamilují.
Důležitý je pro ně pocit bezpečí, každý s HSP si udržuje svůj vlastní svět a nastavuje hranice pro své okolí. Negativní zážitky mohou mít za následek vznik úzkostí nebo deprese.