Hořčík, známý také jako magnézium, je zástupcem velmi důležitých prvků nacházejících se v lidském těle. Je klíčový pro jednotlivé buňky, svaly i kosti. Podílí se například na správné činnosti nervové soustavy, a tak je opravdu velmi podstatné, abyste ho svému tělu zajistili. Ať už formou pestré stravy nebo díky doplňkům výživy.
Tato nezbytná složka všech živých organismů podává pomocnou ruku při mnoha problémech. Setkat se můžete s osobami, které trpí nedostatkem či naopak nadbytkem hořčíku. Obě tyto varianty jsou však zdraví nebezpečné.
Účinky hořčíku
Hořčík se podílí na správné funkci jak fyzické, tak i psychické stránky člověka. Snaží se udržet dobrý stav kostí, kloubů i svalů. Podílí se na využívání kyslíku v buňkách a zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů. Pokouší se zmírňovat deprese a celkově posílit oslabenou lidskou psychiku. V neposlední řadě hořčík chrání organismus před nadměrným přísunem vápníku. Pomáhá však také s migrénami nebo křečemi.
Jak rychle doplnit hořčík? Okamžitě do svého jídelníčku zařaďte značné množství listové zeleniny, ovoce, ryby, maso, žitný chléb nebo luštěniny. Zároveň můžete využít blahodárných účinků doplňků stravy či nápojů, jako je mrkvová šťáva nebo pomerančový fresh. Hořčík tablety jsou běžně k dostání ve všech lékárnách i některých drogeriích. A jak dlouho užívat hořčík? Ideální rozmezí se pohybuje mezi jedním až dvěma měsíci.
Jak se projevuje nedostatek a nadbytek hořčíku
Nedostatek hořčíku jednoduše poznáte podle zvýšené únavy, bolestí hlavy, svalových křečí i podrážděnosti. Dalšími projevy je oslabení kvality vlasů a nehtů či cukání v oku. Při nedostatku hořčíku vám hrozí ovlivnění srážlivosti krve, zhoršení činnosti nervové soustavy i vznik sklerózy.
Naopak nadbytek hořčíku se pojí s nadýmavostí, průjmem, zvracením, bolestmi břicha a svalovou slabostí. Naštěstí lze předávkování hořčíku opět rychle odstranit, například vyřazením stravy bohaté právě na tento minerál.
Kde hořčík najdete? A kdy ho užívat?
Rychlým zdrojem hořčíku jsou ořechy, ty mají velmi dobrý vliv na funkci mozku. Kromě potravin však můžete hořčíkové benefity získat také z tablet nebo hořčíkového oleje. Hořčíkový olej je skvělým pomocníkem po fyzické aktivitě. Namasírujte si s ním namožené tělo, přispějete tím k rychlejší regeneraci svalů.
Kdy užívat hořčík? Určitě doporučujeme hojně konzumovat hořčík v těhotenství. Zmírňuje totiž křeče s těhotenstvím spojené a dodává všem nastávajícím maminkám potřebný příval energie. Vyvíjející se embryo si určité množství hořčíku ukládá i pro své vlastní potřeby. Minerál totiž přispívá k bezproblémovému vývinu pohybového aparátu vašich nejmenších.