Search
Close this search box.

Hořčík a jeho vliv na vaši psychickou kondici

Zdroj: Freepik.com

Trpíte neustálou únavou, migrénami, bolestmi hlavy či změnami nálad? Zlobí vás úzkosti, potíže s usínáním nebo svalové křeče? Pak byste se měli zaměřit na to, zda vám nechybí hořčík. Jeho nízká hladina patří k nejčastějším minerálním poruchám. Protože jde o velmi důležitý prvek, měli byste se zaměřit na jeho doplňování.

Hořčík a jeho účinky na vaše zdraví

Hořčík (magnézium) má vliv na normální psychickou i fyzickou činnost, snižuje míru únavy a vyčerpání, přispívá k činnosti svalstva, energetickému metabolismu a pomáhá udržet vaše kosti a zuby v pořádku. Pro lidské tělo je tento minerál nepostradatelný, jeho nedostatek lze vypozorovat velmi snadno. Mezi časté projevy jeho nedostatku patří podrážděnost, nervozita, deprese, úzkost, poruchy spánku, únava, brnění končetin, svalové křeče, padání vlasů či bušení srdce.

Kolik hořčíku potřebujete?

Denní referenční hodnota příjmu hořčíku je (v souladu s nařízením EU číslo 1169/2011) 375 mg. Jde o orientační dávku. Potřebné množství hořčíku se liší se stoupajícím věkem, v těhotenství, při kojení. Dále pak v závislosti na fyzické zátěži, při onemocnění srdce, diabetu. 

Ideálním způsobem, jak můžete dodávat svému tělu hořčík, je pestrá a vyvážená strava. Ve chvílích, kdy nepřijímáte dostatek hořčíku z potravin, je vhodné užívat doplňky stravy. 

V jakých potravinách najdete hořčík?

Hořčík najdete v celé řadě nejrůznějších potravin: dýňová semínka, špenát, hořká čokoláda, quinoa, mandle, makrela, losos, avokádo, kešu, merlík čínský, ale i tmavé fazole.

Hořčík v těhotenství

Obzvlášť v těhotenství je dostatečný příjem hořčíku nutností. Hořčík v těhotenství je jedním z nejdůležitějších minerálů nejen pro maminku, ale i dítě. Jeho užívání zabraňuje nepříjemným projevům, jako jsou křeče, tvrdnutí bříška či zvýšená únava.

Budoucí maminka by si ho měla dopřávat nejen v potravinách bohatých na hořčík, ale i ve formě bezpečných doplňků stravy. 

Předávkování hořčíkem

Možnost předávkování se hořčíkem je sice zřídkavá, přesto existuje. Poznáte to podle problémů s dýcháním, nízkého tlaku a srdeční arytmie, případně i celkovou slabostí a silnými průjmy. K předávkování může dojít, jestliže berete doplňky stravy, jíte potraviny bohaté na hořčík a současně pijete vody s vysokým obsahem magnézia.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na