Trpíte neustálou únavou, migrénami, bolestmi hlavy či změnami nálad? Zlobí vás úzkosti, potíže s usínáním nebo svalové křeče? Pak byste se měli zaměřit na to, zda vám nechybí hořčík. Jeho nízká hladina patří k nejčastějším minerálním poruchám. Protože jde o velmi důležitý prvek, měli byste se zaměřit na jeho doplňování.
Hořčík a jeho účinky na vaše zdraví
Hořčík (magnézium) má vliv na normální psychickou i fyzickou činnost, snižuje míru únavy a vyčerpání, přispívá k činnosti svalstva, energetickému metabolismu a pomáhá udržet vaše kosti a zuby v pořádku. Pro lidské tělo je tento minerál nepostradatelný, jeho nedostatek lze vypozorovat velmi snadno. Mezi časté projevy jeho nedostatku patří podrážděnost, nervozita, deprese, úzkost, poruchy spánku, únava, brnění končetin, svalové křeče, padání vlasů či bušení srdce.
Kolik hořčíku potřebujete?
Denní referenční hodnota příjmu hořčíku je (v souladu s nařízením EU číslo 1169/2011) 375 mg. Jde o orientační dávku. Potřebné množství hořčíku se liší se stoupajícím věkem, v těhotenství, při kojení. Dále pak v závislosti na fyzické zátěži, při onemocnění srdce, diabetu.
Ideálním způsobem, jak můžete dodávat svému tělu hořčík, je pestrá a vyvážená strava. Ve chvílích, kdy nepřijímáte dostatek hořčíku z potravin, je vhodné užívat doplňky stravy.
V jakých potravinách najdete hořčík?
Hořčík najdete v celé řadě nejrůznějších potravin: dýňová semínka, špenát, hořká čokoláda, quinoa, mandle, makrela, losos, avokádo, kešu, merlík čínský, ale i tmavé fazole.
Hořčík v těhotenství
Obzvlášť v těhotenství je dostatečný příjem hořčíku nutností. Hořčík v těhotenství je jedním z nejdůležitějších minerálů nejen pro maminku, ale i dítě. Jeho užívání zabraňuje nepříjemným projevům, jako jsou křeče, tvrdnutí bříška či zvýšená únava.
Budoucí maminka by si ho měla dopřávat nejen v potravinách bohatých na hořčík, ale i ve formě bezpečných doplňků stravy.
Předávkování hořčíkem
Možnost předávkování se hořčíkem je sice zřídkavá, přesto existuje. Poznáte to podle problémů s dýcháním, nízkého tlaku a srdeční arytmie, případně i celkovou slabostí a silnými průjmy. K předávkování může dojít, jestliže berete doplňky stravy, jíte potraviny bohaté na hořčík a současně pijete vody s vysokým obsahem magnézia.