Search
Close this search box.

Heřmánek – jak ho sbírat a sušit

Zdroj: Freepik.com

Voňavý, hojivý a hezký na pohled – přesně takový je heřmánek. V průběhu celého léta se rozvíjí léčivé kvítky, které můžete postupně sbírat. Z čerstvých květů si můžete udělat hojivý nálev, zbytek si můžete nasušit k pozdějšímu využití.

Heřmánek poznáte podle vyklenutého květního lůžka (žlutý střed je vypouklý), ale i podle nezaměnitelné hořkosladké vůně. Zatímco někomu roste na zahradě, jiný ho musí vysít sám. Sbírat ho ale můžete také na loukách.

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) patří k velmi oblíbeným léčivým bylinkám. Najdete v něm stovky účinných látek, i proto má univerzální využití. Hojí záněty, zvládá uvolnit křeče, dezinfikuje dýchací i trávicí ústrojí. Pomůže vám při nachlazení, nadýmání, ale také trávicích potížích. Léčivé látky se nacházejí zejména v květních úborech.

Jak sbírat a sušit heřmánek

Pokud chcete sušit heřmánek do zásoby, sbírejte ho za slunných dní, postupně se bude rozvíjet další. Sušte ho na sítech, ta by měla být zavěšena na temném, ale současně vzdušném a teplém místě. Ideální je průvan. Kvalitní je i heřmánek sušený v sušičce, při sušení ale nesmíte překročit teplotu 35 °C. Po sušení ho skladujte v dobře těsnících nádobách, případně v papírových pytlících – na místě s nízkou vzdušnou vlhkostí. 

Připravte si hojivý nálev

Nálev se připravuje ze lžíce čerstvých nebo sušených květů na jeden šálek. Dle potřeby se užívá až třikrát denně. Můžete ho využít jako kloktadlo, které pomůže s hojením zánětů v ústech. Používejte ho také jako pleťovou vodu nebo jako obklad na zanícenou pokožku. Než květy zalijete, lehce je nadrťte, aby se léčivé látky, chuť a vůně uvolnily rychleji a lépe.

Jak se heřmánek pěstuje

Heřmánek se může pěstovat na slunném místě. Dařit se mu bude v hlinité nebo hlinitopísčité půdě, která bude výživná. Je to letnička, která se dobře množí samovýsevem.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám