Search
Close this search box.

Granátové jablko: Tajemný plod s léčivými schopnostmi

Zdroj: Freepik.com

Granátové jablko je plod s bohatou historií a tradicí v různých kulturách po celém světě. Jeho léčivé vlastnosti jsou dobře známy a využívány již tisíce let. Náš článek se zaměřuje na zdravotní přínosy granátového jablka a jeho využití v moderní fytoterapii.

Granátové jablko (Punica granatum) je ovocný strom pocházející z oblasti Středomoří, kde je považován za symbol plodnosti a prosperity. Jeho plody jsou oblíbené nejen pro výraznou chuť, ale také pro léčivé účinky, které byly objeveny a využívány již od starověku.

Historie granátového jablka

Granátové jablko má bohatou historii v různých kulturách po celém světě. Bylo uctíváno v dávných civilizacích jako symbol plodnosti, krásy a prosperity. Starověcí Egypťané a Římané používali granátové jablko nejen jako potravu, ale také jako léčivou bylinu pro léčbu různých onemocnění. V tradiční čínské medicíně bylo granátové jablko používáno k posílení trávicího systému a podpoře cirkulace krve.

Léčivé látky v granátovém jablku

Granátové jablko obsahuje širokou škálu bioaktivních látek, které mu dávají jeho léčivé vlastnosti. Mezi tyto látky patří polyfenoly, flavonoidy, anthokyany, vitamín C a K a dále minerály draslík a hořčík. Tyto látky mají protizánětlivé, antioxidační a antibakteriální účinky, které přispívají k celkovému zdraví těla.

Zdravotní přínosy granátového jablka

Granátové jablko má mnoho zdravotních přínosů pro lidské tělo. Jeho silné antioxidační vlastnosti pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály a zmenšovat záněty v těle. Pravidelná konzumace granátového jablka může snížit riziko srdečních onemocnění, hypertenze a cukrovky typu 2. Granátové jablko také podporuje zdravou kůži a pomáhá bojovat proti stárnutí.

Využití v moderní fytoterapii

V moderní fytoterapii je granátové jablko často používáno ve formě šťávy, extraktu nebo doplňku stravy. Granátová šťáva je oblíbená pro své vysoké množství antioxidantů a může být užitečná pro posílení imunitního systému a ochranu proti nemocem. Extrakt z granátového jablka se také používá k léčbě různých stavů, jako jsou záněty dásní, artritida nebo stavy spojené se stárnutím.

Bezpečnostní opatření a kontraindikace

Přestože je granátové jablko obecně považováno za bezpečné pro většinu lidí, může u některých jedinců vyvolat alergické reakce nebo vedlejší účinky. Lidé s alergiemi na ovoce nebo citlivou trávicí soustavou by měli konzumovat granátové jablko s opatrností. Začlenění granátového jablka do své stravy by měly konzultovat s lékařem i těhotné ženy.

Zdroj:

  1. Jurenka, Julie S. „Therapeutic applications of pomegranate (Punica granatum L.): a review.“ Alternative medicine review 13.2 (2008): 128-144.
  2. Mirmiran, Parvin, et al. „Effect of pomegranate seed oil on hyperlipidaemic subjects: a double-blind placebo-controlled clinical trial.“ British journal of nutrition 88.6 (2002): 581-586.
Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám