Search
Close this search box.

Fosfor: Pro vývoj kloubů a kostí

Zdroj: Freepik.com

Fosfor je druhým nejrozšířenějším minerálem v lidském těle. Pokud ho nemáte dostatek, může to vést k ochabnutí kloubů a kostí. Fosfor napomáhá s filtrováním odpadu, který vyprodukují ledviny, a je velmi důležitý pro kvalitní a zářivě bílý chrup. Náš organismus ho získává nejčastěji ze stravy, ale existují i různé doplňky stravy.

Častější je nadbytek fosforu, nikoliv jeho nedostatek. Možné jsou však obě varianty, proto se jim budeme věnovat. Vše může zapříčinit nevhodně zvolená strava nebo silné medikamenty, které naruší ideální, vyrovnanou hladinu fosforu v těle.

Fosfor a účinky na lidské zdraví

Kromě výše zmíněných účinků pomáhá fosfor tělu rozdělovat energii na příslušná místa a radí, jak ji máme správně zužitkovat. Dále tento minerál využívá přijaté vitaminy skupiny D a B či minerální látky jako jód nebo hořčík. Snaží se zachovávat pravidelný srdeční rytmus a pomoct přetížené nervové soustavě. V neposlední řadě fosfor přeměňuje zkonzumované cukry, tuky i bílkoviny.

Co způsobuje nadbytek fosforu?

Mezi nejčastější projevy nadbytku fosforu v lidském těle se řadí problémy spojené s ledvinami a v horším případě i se srdcem. K nadbytku může dojít například při chemoterapii. Fosfor se společně s vápníkem totiž začnou hromadit na stěnách cév a zabraňují tak plynulému průchodu krve. Ta následně naráží do tkání a snižuje se tak potřebný přenos kyslíku.

Podle nejnovějších studií v rámci medicíny se zjistilo, že nadbytek i nedostatek fosforu může mít podíl na obezitě jedince. Je velmi pravděpodobné, že je toto mínění spojené s faktem, že značnou dávku fosforu obsahují sladké nápoje s bublinkami.

Jak se projevuje nedostatek fosforu

Naopak s nedostatkem fosforu se obvykle setkávají alkoholici, lidé trpící anorexií či jinými poruchami příjmu potravy. Důsledkem je ochabnutí svalstva i kostí. Nedostatek fosforu poznáte podle časté únavy nebo slabosti a bolesti právě kostí a svalů. Zároveň může dojít ke snížení chuti k jídlu či vzrůstu podráždění.

V tomto okamžiku vám doporučujeme poradit se s odborníkem, jaké doplňky stravy by bylo vhodné pořídit. 

Které potraviny jsou bohaté na fosfor

Základní pomůckou, podle které poznáte, jaké suroviny obsahují vysoké množství fosforu, je to, že se budete řídit pravidlem: v čem je hodně bílkovin, v tom je také hodně fosforu. Mezi ukázkové ingredience bychom zařadili mléčné výrobky, maso, ryby, sušené ovoce, fazole, ale i sladké perlivé limonády. Nejvíce fosforu z řad sladkých perlivých limonád obsahuje oblíbená Coca-Cola. 

Doporučené denní dávkování fosforu pro dospělého jedince je kolem 1000 mg. Dávka se však mění s ohledem na věk či fyzickou zdatnost.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám