Search
Close this search box.

Fialka vonná

Zdroj: Freepik.com

Violka vonná neboli fialka je odjakživa známá pro své blahodárné účinky a řadí se také mezi nejstarší léčivé bylinky na světě, počátky její existence sahají až do starověku. Čím se tato vytrvalá bylina pyšní a jaké léčivé účinky bychom při jejím sběru neměli opomenout? Poradíme vám v následujícím článku.

Popis fialky

Dle lidového léčitelství jsou květy této půvabné rostliny symbolem lásky již od nepaměti. Vyskytuje se zejména v teplejší oblasti, původně se však nacházela v jižní Evropě, severní Africe či na Kavkazu. Odtud se rozšířila prakticky do celé Evropy, Číny a Severní Ameriky. Bylinka s intenzivní vůní a typickou fialovou barvou květu je vysoká až 15 cm a řadí se i mezi skvělé pochoutky. Známý je například čaj proti stresu, fialkový ocet, olej nebo sirup.

Rozšíření fialek v Česku

Původně okrasná rostlina v našich končinách již zdomácněla, můžeme ji najít především v listnatých lesích, křovinách, parcích, ale také u potoků či řek, kde se často zaměňuje s fialkou rolní, která však tolik nevoní. V chladnějších oblastech se příliš nevyskytuje, nad 800 m n. m. roste ojediněle.

Sběr a sušení

Sbírejte vždy celou nať na přelomu března a dubna. Květy značí, že čím intenzivněji voní a barva je fialovější, tím je violka léčivější. Sušte ve vzdušné místnosti na sušících plátech při maximální teplotě 35 °C.

Léčivé účinky

Fialka obsahuje velmi důležitou látku obsaženou v acylpyrinu, tou je kyselina salicylová. Právě díky ní má bylina protirevmatické účinky. Dále působí jako přírodní antioxidant, je účinná při bolestivé menstruaci a společně s levandulí je považována za silné afrodiziakum.

Oddenek usnadňuje odkašlávání, rozpouští hleny a tlumí bolest na prsou. Listy jsou bohaté na minerální soli, vitamín A a C. Je vhodná při kožních problémech, vypadávání vlasů, astmatu, léčbě hemoroidů a má dokonce močopudné účinky. Dokáže ulevit od bolesti hlavy, stresu a psychické zátěže. Dávejte si však pozor na dávkování, při nadměrné konzumaci může způsobit nevolnost a zvracení.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat