Dubová kůra má léčivé účinky a pomáhá při hojení poranění. Používá se na malé i větší ranky, pomáhá dezinfikovat a zastavit krvácení, hodí se na akné, ekzém, záněty kůže a různá poranění pokožky. Co dalšího byste o ní měli vědět?
Dubová kůra nejen zastavuje krvácení, ale slouží také jako prevence vzniku infekce a snižuje citlivost, a tím ulevuje od bolestí. Proto se často používá nejen k hojení poranění kůže, ale také jako podpora hojení natržení nebo nastřižení hráze po porodu.
Léčivé účinky dubové kůry
Nejčastěji se používá kůra dubu letního, a to zejména proto, že obsahuje velké množství tříslovin, které mají svíravé účinky a napomáhají se zastavením krvácení a hojením ran. Dubová kůra má léčivé, protizánětlivé a protialergické účinky, podporuje ochranu kůže a tkání před vznikem plísní nebo napadením viry. Současně je vhodná při léčbě hemoroidů – díky svým stahujícím účinkům.
Použití dubové kůry
Dubová kůra se používá zevně ve formě gelů, výplachů a oplachů, ale také vnitřně ke kloktání nebo pití odvaru.
- Koupel a oplachy se hodí k léčbě větších poranění nebo ekzémů. Dubovou kůru je možné přidávat do koupele v poměru jedna lžíce na jeden litr vody nebo připravit ve formě odvaru, a tím následně omývat postižená místa.
Při dlouhodobém užívání na kůži (v řádu měsíců a déle) hrozí riziko vysušování pokožky, proto se odvary a koupele používají pro krátkodobé ošetření.
- Pro kloktání se používá odvar z dubové kůry ve stejném poměru jako pro koupele a oplachy. Kloktání je vhodné jako podpora léčení zánětů hrtanu nebo dutiny ústní.
- Gel s obsahem dubové kůry se používá zejména k léčení hemoroidů, drobných popálenin a malých zranění. Postižená místa je vhodné mazat několikrát za den.
- Odvar pro vnitřní použití se většinou připravuje vsypáním 1 lžičky kůry do 250 až 300 ml vody. Konzumace odvaru z dubové kůry je vhodná jako doplňková léčba průjmových onemocnění nebo problémů se žaludkem a střevy. Vhodná je také jako doplněk při léčbě hemoroidů.
Zřídka se stává, že je na dubovou kůru člověk alergický, proto je vhodné gel nebo odvar prvně vyzkoušet na malé místo pokožky a počkat jeden den. Pokud nedojde k alergické reakci, je možné zahájit oplachy, koupele nebo jinou aplikaci na postižená místa.
Dubová kůra po porodu
Po porodu se dubová kůra používá k oplachům a omývání. Je vhodné začít s oplachy ihned po porodu a provádět je pravidelně po dobu jednoho až dvou týdnů od porodu. Později je možné použít gel s dubovou kůrou. K dostání jsou také sprchové gely s výtažky z dubové kůry, které mohou podpořit hojení.
V prvních týdnech není vhodné provádět dlouhé koupele kvůli otevření rodidel a možnosti vzniku infekce. Mnohem vhodnější je použít odvar z dubové kůry k omývání a proplachování.
Další možností použití dubové kůry po porodu je přikládání v podobě obkladů. Ty si žena může nachystat sama doma připravením odvaru podobně jako při koupeli, namočením gázového tamponu a následným přiložením na poraněné místo. K obkladům je nutné použít gázový tampon, který se na rozdíl od vatového netřepí. U vatového tampónu hrozí riziko přilepení části vaty na postižené místo.
V období po porodu je možné používat také gel s obsahem dubové kůry, který se aplikuje přímo na poraněné místo. Později po porodu je možné provádět sedavé koupele z odvaru z dubové kůry. Vždy je potřeba dbát na pečlivé scezení odvaru, aby v něm nezůstaly kousky kůry, které by mohly poškodit citlivou pokožku.
Jaké další využití podle vás dubová kůra má? Podělte se s námi o své zkušenosti.