Search
Close this search box.

Dub letní: Léčivý skvost mezi stromy

Zdroj: Freepik.com

Dub letní, majestátní strom z čeledi bukovitých, není pouze ozdobou lesů, ale také cenným zdrojem léčivých látek v tradiční i moderní fytoterapii. Podívejte se na vlastnosti, využití a zdravotní benefity spojené s dubem letním, který se stal neocenitelným pomocníkem při léčbě různých onemocnění.

Dub letní (Quercus robur) je rozšířeným stromem v Evropě a Asii, který se vyznačuje výrazným kmenem, charakteristickými listy a žaludovitými plody. Již po staletí je využíván pro své léčivé vlastnosti ve formě čaje, extraktu, masti či tinktury.

Bojuje proti zánětům a infekcím

Dub letní obsahuje taniny, které mají silné protizánětlivé a antiseptické účinky. Tyto látky jsou účinné při léčbě zánětů sliznic, jako jsou například střevní infekce nebo záněty dýchacích cest. Čaj z dubové kůry je tradičním prostředkem k utišení kašle a potlačení nachlazení.

Podpora trávení

Dubová kůra je známá svými adstringentními vlastnostmi, které pomáhají zastavit průjem a zklidnit podrážděný trávicí systém. Čaj z dubové kůry může být užitečný pro osoby trpící žaludečními potížemi, jako je například nadýmání nebo pálení žáhy.

Posiluje imunitní systém

Díky svému obsahu vitamínu C, flavonoidům a dalším antioxidantům má dub letní schopnost posilovat imunitní systém a chránit tělo před volnými radikály. Pravidelná konzumace dubového čaje může pomoci prevenci různých onemocnění a podpořit celkové zdraví.

Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, celostnimedicina.cz

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám