Search
Close this search box.

Dračí krev – co to je a k čemu se využívá?

Zdroj: Freepik.com

Jako první bychom měli říct, že dračí krev není krev. A už vůbec není z draka. Co to tedy je? A k čemu se dračí krev využívá? Nejen o tom vám dnes řekneme více.

Dračí krev bez draka

Dračí krev (Sangre de Drago) je přírodní tekutá pryskyřice, která má tmavě červenou barvu. Právě odtud pochází její název. Tekutina se obvykle získává naříznutím kůry stromů croton lechleri, které se vyskytují přirozeně v tropických oblastech v Andách. Někdy se používá také míza ze stromů pterocarpus, daemonorops nebo dracaena. Poslední zmíněná se považuje za více toxickou, tedy nejméně bezpečnou.

Užívání dračí krve má historii starou tisíce let. A to nejen v Peru (své domovině), ale také ve starověkém Řecku, Římě, Indii, Číně a na Blízkém východě. Některé národy věří, že má dračí krev léčivé účinky, ostatní ji využívají jako barvivo nebo kadidlo určené pro některé náboženské obřady: voodoo, hoodoo, wiccan a podobně. Je to pro její velmi silnou a nasládlou vůni.

Z čeho se dračí krev skládá?

Na jedné straně jsou vědci, kteří nevyvracejí účinky dračí krve – ale říkají, že je nutné provést ještě několik dalších studií. Na druhé je jisté, že má tato tekutina opravdu zajímavé složení.

Co obsahuje?

Antioxidanty: Ty pomáhají odvádět z těla volné radikály, což jsou látky, které mají negativní vliv na náš organismus. 

Taniny: Třísloviny patří mezi polymerní fenolové sloučeniny, jsou součástí mnoha potravin, ovlivňují je svou trpkou chutí. Stejně jako antioxidanty působí detoxikačně.

Lignany: Jsou to polyfenoly, které se nejčastěji nacházejí v celých zrnech a různých semenech. Podporují správné fungování imunitního a oběhového systému.

Taspin: Patří do skupiny alkaloidů, to jsou látky, které jsou v malých dávkách zdraví prospěšné. Ve vysokých ale mohou být toxické.

Nenasycené mastné kyseliny: Mají skvělý vliv na náš organismus, přispívají k udržení správné hladiny tuků a cholesterolu v krvi.

Jak se dračí krev používá?

Dračí krev můžete užívat v podobě tobolek nebo sušeného extraktu. Nejčastěji pak ve formě tinktury. Vždy dodržujte dávkování uvedené v příbalovém letáku, nikdy nepřekračujte maximální denní dávku.

Dračí krev a nežádoucí účinky

Dračí krev by neměli užívat pacienti, kteří užívají léky na ředění krve. Vyhnout by se jí měly také těhotné a kojící ženy, dále pak děti. Dračí krev může mít nežádoucí účinky ve formě zácpy nebo oběhových potíží.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat