Search
Close this search box.

Dopřejte si digitální detox

Zdroj: Freepik.com

Bez telefonu nedá mnoho z nás ani ránu, surfujeme na něm hned po probuzení a je to poslední věc, kterou vidíme, než jdeme spát. Proto není na škodu si čas od času dopřát tzv. digitální detox, díky kterému získáte mnohem více času na zábavnější aktivity, snížíte svou závislost na internetovém připojení a dodá vám pocit svobody a klidu. 

Stanovte si pravidla

Odpočinek od internetu a sociálních sítí pro vás může být na začátku pořádný šok, proto je důležité stanovit si limity, o kterých víte, že jsou lehce dosažitelné. Pokud se nechcete ze sítě zcela odpojit, možností je režim letadlo, který zajistí, že vás nebudou nijak rušit přijaté hovory, zprávy nebo oznámení aplikací. Omezte používání mobilního telefonu také před spaním, jeho užívání je dle výzkumů spojeno se špatnou kvalitou spánku. Alternativou může být četba knih nebo časopisů. 

Udělejte očistu

Smažte z mobilu všechny sociální sítě nebo aplikace, které vás rozptylují, nepoužíváte je a zbytečně jen zabírají místo. Nebojte se o to, zda s vámi přátelé zůstanou v kontaktu, pokud budou chtít, mohou vždy zavolat nebo napsat zprávu. Řešením může být také odinstalování aplikací z úvodní stránky někam, kde vás nebudou tolik lákat.

Jste závislí?

Určitě si říkáte, že na sociálních sítích závislí být nemůžete, dovede si bez nich život však představit? Žijeme v konzumní společnosti, kde se všechny informace digitalizují, obsah ve velkém procentu získáváme právě na internetu. 

Jak ale zjistit, kdy už to není pouze zábava nebo práce, ale opravdový problém? Při nadměrném používání digitálních zařízení začnete postupně pociťovat abstinenční příznaky, mezi které se řadí například neustálé kontrolování telefonu a nervozita ve chvíli, kdy ho nemůžete použít.

Vypněte telefon

Bez neustálého koukání do mobilního telefonu si začnete užívat běžné chvilky, budete mít čas i na jiné aktivity, zajděte si například do muzea, kina nebo se podívejte na seriál. Díky osobnímu kontaktu se s lidmi můžete scházet tváří v tvář, uvidíte, že to váš protějšek náležitě ocení. Pokud si dopřejete digitální detox, na začátku vám sice sociální sítě budou chybět, ale po čase zjistíte, že nejste zdaleka tolik ve stresu a je vám psychicky mnohem lépe než kdy dřív.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám