Domácí bylinková lékárnička – mějte vše potřebné po ruce

Zkuste svoji domácí lékárničku obměnit za bylinné alternativy. Mnoha neduhům, co na nás dennodenně číhají lze předejít nebo je léčit za pomoci bylin. Jaké byliny jsou vhodné a neměly by v takové domácí zásobě určitě chybět?

Nachlazení

Příchod jara často doprovází i nachlazení. S tímto problémem hravě zamete pomocník, kterého už dávno známe. Zázvor je bezesporu často využívaný v čajích i pokrmech a není se čemu divit. Pomáhá a ulevuje, dokonce je vhodný jako prevence proti nachlazení. Kromě prevence je zázvor mimo jiné i přírodním afrodiziakem, které si zaslouží mít své místo v bylinné lékárničce.

S nachlazením mohou být často spojovány potíže s ledvinami a močovými cestami. Pro jejich podporu je vhodné využít síly kotvičníku. Jeho vlastnosti jsou vhodné i pro užití při nastávajících potížích.

Ucpaný nos

Trápí vás ucpaný nos, ale nemáte zrovna po ruce žádný sprej do nosu? Zkuste eukalyptový olej. Nejen že uvolní dýchací cesty, ale můžete ho využít i při relaxační koupeli.

Bolest v krku

Bolest v krku dokáže zahnat hned několik bylinek. Zajímavým tipem, jehož základní ingredienci máte nejspíš doma, je tymiánové kloktadlo. Lze také připravit variantu kloktadla z řepíku lékařského nebo šalvěje.

Úlevu od bolesti v krku vám dopřejí i tyto byliny:

  • Mateřídouška
  • Jitrocel
  • Černý bez
  • Prvosenka
  • Podběl
  • Divizna

Bolest hlavy

Kopretina řimbaba tlumí bolest hlavy a migrény. I to jsou důvody proč si nachystat z kopretiny tinkturu, která bude mít významné místo v bylinné lékárničce.
Recept na tinkturu:

  • 150 g čerstvé nati kopretiny řimbaby
  • 1 l 60 % líh
  • Skleněná nádoba

Nať nasekáme nadrobno a naplníme ní sklenici zhruba do jedné pětiny. Potom nať zalijeme lihem po hrdlo sklenice a necháme minimálně měsíc louhovat. Důležité je, abyste sklenici každý den protřepávali. Po cca měsíci obsah sklenice profiltrujeme.

Průjem

Další problém, který nás může velmi potrápit, je průjem. Z bylinné lékárničky vám může pomoci odvar z březového listí nebo rozvar z borůvek a brusinek. Podle babských rad dokáže průjem zahnat špetka muškátového oříšku s vodou.

Zácpa

Na zácpu obecně platí sušené ovoce. Menší zásoba například sušených švestek vám zaručeně pomůže od nepříjemné zácpy. Ze sušených švestek lze udělat i výluh proti zácpě. Preventivně můžete sušené ovoce zařadit do svého jídelníčku.

Bolesti zubů

Pro dezinfekci dutiny ústní je vhodné žvýkat hřebíček nebo jeho kloktání. Pomůže při krvácivosti dásní a zároveň sníží vnímání případné bolesti zubů.

 

Štítky , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.