Search
Close this search box.

Domácí bylinková lékárnička – mějte vše potřebné po ruce

Zdroj: Freepik.com

Zkuste svou domácí lékárničku obměnit za bylinné alternativy. Mnohým neduhům, které na nás dennodenně číhají, lze předejít nebo je léčit pomocí bylin. Jaké byliny jsou vhodné a neměly by v takové domácí zásobě určitě chybět?

Nachlazení

Příchod jara často doprovází i nachlazení. S tímto problémem hravě zamete pomocník, kterého už dávno známe. Zázvor je bezesporu často využívaný v čajích i pokrmech a není se čemu divit. Pomáhá a ulevuje, dokonce je vhodný jako prevence proti nachlazení. Kromě prevence je zázvor mimo jiné i přírodním afrodiziakem, které si zaslouží mít své místo v bylinné lékárničce.

S nachlazením mohou být často spojovány potíže s ledvinami a močovými cestami. Pro jejich podporu je vhodné využít síly kotvičníku. Jeho vlastnosti jsou vhodné i pro užití při nastávajících potížích. Kotvičník čaj najdete v našem e-shopu Klub Energy Tábor.

Ucpaný nos

Trápí vás ucpaný nos, ale nemáte zrovna po ruce žádný sprej do nosu? Zkuste eukalyptový olej. Nejenže uvolní dýchací cesty, ale můžete ho využít i při relaxační koupeli.

Bolest v krku

Bolest v krku dokáže zahnat hned několik bylinek. Zajímavým tipem, jehož základní ingredienci máte nejspíš doma, je tymiánové kloktadlo. Lze také připravit variantu kloktadla z řepíku lékařského nebo šalvěje.

Úlevu od bolesti v krku vám dopřejí i tyto byliny:

  • Mateřídouška
  • Jitrocel
  • Černý bez
  • Prvosenka
  • Podběl
  • Divizna

Tip: Vyzkoušejte produkty z řady Grepofit Energy, které obsahují bylinné extrakty a využívají se při infekcích horních cest dýchacích, angínách či při infektech dutiny ústní.

Bolest hlavy

Kopretina řimbaba tlumí bolest hlavy a migrény. I to jsou důvody, proč si nachystat z kopretiny tinkturu, která bude mít významné místo v bylinné lékárničce.

Zdroj: Freepik.com

Recept na tinkturu:

  • 150 g čerstvé nati kopretiny řimbaby
  • 1 l 60 % líh
  • Skleněná nádoba

Nať nasekáme nadrobno a naplníme s ní sklenici zhruba do jedné pětiny. Potom nať zalijeme lihem po hrdlo sklenice a necháme minimálně měsíc louhovat. Důležité je, abyste sklenici každý den protřepávali. Po cca měsíci obsah sklenice profiltrujeme.

Průjem

Další problém, který nás může velmi potrápit, je průjem. Z bylinné lékárničky vám může pomoci odvar z březového listí nebo rozvar z borůvek a brusinek. Podle babských rad dokáže průjem zahnat špetka muškátového oříšku s vodou. Přečtěte si i další tipy, jak léčit průjem přírodní cestou a bez lékaře.

Zácpa

Na zácpu obecně platí sušené ovoce. Menší zásoba například sušených švestek vám zaručeně pomůže od nepříjemné zácpy. Ze sušených švestek lze udělat i výluh proti zácpě. Preventivně můžete sušené ovoce zařadit do svého jídelníčku.

Bolesti zubů

Pro dezinfekci dutiny ústní je vhodné žvýkání hřebíčku nebo jeho kloktání. Pomůže při krvácivosti dásní a zároveň sníží vnímání případné bolesti zubů. Nejlepší je využívat pro bioinformační přírodní zubní pasty, které účinně chrání vaše zuby proti zubnímu kazu, zánětům dutiny ústní i proti aftům.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat