Search
Close this search box.

Dejte si pozor na těchto 6 spouštěčů migrény

Zdroj: Freepik.com

Migrénou trpí zhruba 15 % žen a 8 % mužů. Probíhá v různých fázích a vyznačuje se pulzující jednostrannou bolestí hlavy, nevolností nebo zvracením. Po odeznění se člověk cítí unavený a nesoustředěný. Na jaký spouštěč byste si měli dát pozor a čemu se raději vyhnout? Poradíme v následujícím článku.

Migréna

Jedná se o chronické onemocnění charakteristické bolestí hlavy zejména na jedné straně lebky. Bolesti trvají v rozmezí 3 až 72 hodin a mají negativní dopad na život postiženého. Lidé, kteří trpí migrénou, mají většinou potíže s učením, pracovní výkonností a také v sexuálním životě. Přesné příčiny jsou neznámy, poznáme je pouze dle tzv. spouštěcích faktorů. Nejčastěji migrénou trpí dospělí lidé ve věku 25 – 45 let. 

Léčba

Migréna se tlumí pomocí léků a rozděluje se na terapii akutní a preventivní. Při akutní potřebě nasadíme volně prodejné léky, nejčastěji analgetika (ibuprofen, aspirin nebo paracetamol). Pokud trpíte migrénou opakovaně, doporučuje se preventivní léčba. Při ní se doporučují léky ze skupiny triptanů, které tlumí příznaky. Mohou se užívat ve formě tablet, nosních sprejů nebo injekcí.

Glutamát

Patří mezi nejčastější spouštěče migrén. Je to konzervační látka, která se používá do průmyslově zpracovaných produktů, konzerv, polévek, masa nebo mražených produktů. Zkuste proto vypozorovat, jaké produkty a množství vám migrénu způsobují. 

Aminokyselina tyramin

Tuto látku obsahují zejména zrající sýry, červené víno, čokoláda a maso. Někteří lidé mají nedostatek enzymu odbourávající tuto složku v těle, proto se často jedná o problémový spouštěč, vyvolává totiž řetězec vedoucí k záchvatu migrény. 

Stres

Jde o reakci nervového systému na širokou škálu psychologických nebo fyziologických podnětů. Stres zasahuje do každodenního života, proto je také největším spouštěčem migrén. Zvyšuje frekvenci jejího výskytu a prodlužuje délku trvání potíží.

Nedostatek tekutin

Ovlivňuje hladinu serotoninu v těle a hladinu hydratace, kde jsou obsaženy malé krevní cévy v mozku. Ty tlačí na své okolí a vyvolávají bolest. Krev je potřeba naředit, proto u sebe mějte čistou vodu a doplňte zásoby, které vám schází. Káva, černý čaj a sladké nápoje vodu z těla odvádějí, proto se jim při bolestech hlavy vyhněte. 

Migréna a menstruace

Často se projevuje právě v menstruačním cyklu, především na jejím začátku. Dochází totiž k velkému výkyvu hladiny estrogenu v těle, ten začne ovlivňovat procesy v mozku související se vznikem záchvatové migrény. Můžete ji odbourat několika způsob, například přikládáním ledu na bolestivá místa nebo relaxačním cvičením, které snižuje celkové napětí.

Alkohol

Migrénu mohou vyvolat všechny druhy alkoholu, zejména u žen je však nejčastější výskyt konzumace červeného vína, na to mohou být některé citlivé. Bolest způsobuje etylalkohol v kombinaci s dehydratací provázející pití alkoholu. Pokud vám alkohol nedělá dobře, omezte ho a nahraďte ovocným džusem nebo vodou.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám