Search
Close this search box.

Co je andropauza: Aneb když s přechodem bojují i muži

Zdroj: Freepik.com

Andropauza neboli mužský přechod je proces, při kterém dochází ke snížení či zastavení tvorby pohlavních hormonů v těle. Vyskytuje se u mužů mezi čtyřicátým až šedesátým rokem a jedná se o jakousi mužskou obdobu menopauzy. 

Tělesné příznaky andropauzy

Mezi fyzické projevy se řadí zejména ztráta nové svalové hmoty, vyšší množství tukové tkáně v oblasti břicha nebo vznik gynekomastie, při které se zpomaluje růst tělesného ochlupení, což může postupně vést k plešatění. Pokožka je náchylnější na tvorbu vrásek, muži pociťují nadměrné pocení a návaly horka, v častých případech vznikají i problémy s prostatou. 

Pánové se nejvíce obávají poklesu zájmu o sex a nižší sexuální výkonnost. Dostavit se mohou problémy s erekcí nebo inkontinence. 

Psychické problémy

Mužský přechod provází řada mentálních projevů andropauzy. Mizí radost ze života, projevuje se emoční podrážděnost, nervozita, náladovost a zvýšená potřeba odpočinku. Muži se často uzavřou do sebe, jsou nevrlí na svou rodinu, kolegy nebo přátele. Pociťují méněcennost, ztrátu sebevědomí a propadají do deprese. 

Diagnostika

Pokud vašeho blízkého trápí některá z výše popsaných změn, je čas navštívit praktického lékaře. Ten ho následně doporučí k odborníkovi, většinou to bývá urolog či sexuolog. Pomůže také s vysvětlením této problematiky, dodá psychickou podporu, případně doporučí pomoc psychologa. U mužů je řada změn nespecifikována, proto anamnézu nepodceňte a raději se poraďte s odborníkem. 

Ten poradí následnou léčbu, ať už se bude jednat o změnu životního stylu nebo nasazení hormonální terapie, která se využívá při vážnějších případech. Organismu se dodává testosteron injekčně nebo ve formě tablet. 

Prevence

Zaměřte se na pestrý jídelníček, jezte pravidelně, čerstvě a pestře. Vyhýbejte se alkoholu, cigaretám, kalorickým a nezdravým potravinám nebo sladkým nápojům. Vašemu tělu prospěje i zvýšení fyzické aktivity, kondice a následné regenerace. Dopřejte si kvalitní nepřerušovaný spánek, ideálně bez stresu a zbytečných myšlenek. V neposlední řadě se usmívejte a obklopujte se lidmi, kteří vás mají rádi.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na