Čekanka obecná se pyšní blankytně modrými květy, které na vás mohou vykouknout z příkopů podél cest a polí. Tato bylinka však není pouze hezká na pohled, ale potěší vás také svými léčivými schopnostmi. Zatímco květy vám uleví při zánětu spojivek, z kořene se vyrábí sirup nahrazující běžná sladidla.
Čekanka obecná (Cichorum intybus) je léčivá bylina, která má výrazné léčivé schopnosti – zejména podporuje činnost jater, ale i vylučování žluči. Současně dokáže mírně snižovat hladinu cukru v krvi, při hubnutí oceníte její schopnost rozhýbat metabolismus. Má velmi pozitivní vliv na trávení, působí protizánětlivě, uleví od zácpy i močových kamenů.
Čekanka obecná se používá jako složka do bylinných čajů, je mírně močopudná a projímavá, z organismu vyplavuje přebytečnou žluč. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost trávicí soustavy, je součástí čajů při cukrovce. Je vhodná i pro osoby s citlivým žaludkem.
Jak čekanka obecná vypadá?
Čekanka obecná je 15 až 200 centimetrů vysoká trvalka, která má přímou a hranatou lodyhu, ta na svém vrcholu větví. Přízemní listy jsou kracovitě laločnaté, skládají se do růžice. Květy jsou jazykovité a mají blankytně modrou barvu. Čekanka kvete v období od července do října.
Čekanka je známá také pod různými lidovými názvy: bylina sv. Petra, čekanec, čagánek, německá káva, pocestník, cikorka, cichorie, cigorka, čaganka, čakanka, čekánek, hanička, koření sv. Petra, podražník, koření kozího cechu, kořen sv. Petra, koření podražníkové, podražník, strážce, cikórie, štěrbák, snoubenka slunce.
Čekanku můžete využít úplně celou
Velkou výhodou čekanky je fakt, že ji můžete sbírat a využívat úplně celou. Její kořen, který má pozitivní vliv na játra a metabolismus, je nejlepší sbírat koncem léta, ideálně od září do listopadu, případně na jaře. Nať můžete sbírat těsně před rozkvětem, tehdy obsahuje téměř stejné látky jako kořen (intybin, terpenové hořčiny, třísloviny, pryskyřice, slizové a minerální látky, cholin a inulin). Pokud se kořen nasuší a umele, používá se jako náhražka kávy, která dobře chutná, ale neobsahuje vůbec žádný kofein. Kořen je také součástí melty, případně se z něj vyrábí čekankový sirup nahrazující ostatní sladidla.
Své využití má také květ čekanky, zejména v době, kdy se rozvíjí (červenec). Z květu si můžete připravit výplachy a obklady, které mají hojivé účinky, což oceníte zejména při zánětu spojivek.
Účinky čekanky obecné
Čekanka obecná má spoustu pozitivních účinků na lidský organismus.
- podporuje normální funkci střevního traktu
- podporuje normální činnost jater
- podporuje normální činnost srdce a cév
- podporuje normální stav kloubů a kostí
- podporuje normální hladinu cukru v krvi
- pomáhá při zácpě
- pomáhá při potížích s močovými cestami a ledvinami
- pomáhá při potížích se žlučníkem a žlučníkovými kameny
- pomáhá při hojení zánětu spojivek
Čekanku můžete sbírat takřka kdekoliv – zdobí louky, parky a příkopy kolem cest. U silnic ji však nesbírejte, protože bude obsahovat i látky, které nejsou pro tělo příliš dobré. Pěstovat ji můžete také na své zahradě.
Používáte doma čekanku? Při jakých potížích vám pomohla?