Search
Close this search box.

Bylinky, které zatočí s jarním nachlazením

Zdroj: Freepik.com

Jsou skvělým pomocníkem v průběhu celého roku, nejčastěji po nich však saháme v období podzimu a jara. Vybavte si svou přírodní lékárničku těmito zázračnými bylinkami. Poradíme vám, jak je užívat, dávkovat a ke kterému onemocnění jsou vhodné.

Rakytník

Vitamínová bomba, která v sobě ukrývá velké množství vitamínu C a E. Rakytník je léčivý prakticky celý – od kořene až po bobule. Používá se zejména při extrémních podmínkách u lidí pod velkým stresovým napětím. Zvyšuje obranyschopnost, působí protizánětlivě, pomáhá při bolestech hlavy, reguluje krevní oběh, podporuje tvorbu žluči a má příznivý vliv na imunitní systém. Navíc účinně rozpouští hleny při rýmě a chřipce, zlepšuje odkašlávání a urychluje rekonvalescenci.

Máta peprná

Snižuje nadýmání a podporuje trávení, má protizánětlivé a dezinfekční účinky, působí proti nechutenství, zastavuje zvracení a v neposlední řadě pomáhá při bolesti zubů či dásní. Při rýmě nebo kašli by se pro lepší účinek měla máta ideálně inhalovat. Dejte si ale pozor, silný nálev může způsobit průjem, proto ho raději připravte v menším množství. 

Měsíček lékařský

Květy měsíčku lékařského se nejčastěji přidávají do směsí bylinných čajů, kde bojují proti léčbě s nachlazením. Oplach z této byliny se hojně využívá na špatně se hojící rány a měsíčková mast je oblíbená již po staletí. Je to ideální pomocník při rýmě a kašli, jelikož podporuje normální činnost dýchacího systému. 

Šípek

Šípky rostou všude kolem nás, nepřehlížejme tuto tělu prospěšnou bylinku. Pomáhá snížit frekvenci nachlazení, bojuje proti rýmě a chřipce, má pozitivní vliv na kvalitu sliznic a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Pokud vás při nemoci trápí bolest žaludku, šípek ji vyřeší. Vyzkoušejte ho při zácpě, žlučových kamenech, onemocnění žlučníku nebo u infekce močových cest. Mnoho z nás však šípek připravuje špatně. Šípek se před ohřátím musí louhovat, a to nejlépe rozdrcený. Následně bylinku přecedíme a před vypitím ohřejeme na dostatečnou teplotu, nikdy nevaříme.

Kopřiva

Jedním z účinků rostliny, kterou všichni dobře známe, je čištění organismu od škodlivých toxinů. Kopřiva obsahuje velké množství železa, pokud vám nějaké chybí, nebojte se sáhnout po skvělém čaji z čerstvě natrhaných kopřiv. Na podzim sesbírejte pouze mladé výhonky, ty starší v sobě kumulují dusičnany. Tato bylina je vhodná proti nachlazení, rýmě, kašli a podporuje přirozenou obranyschopnost. Aktivně bojuje nejen se střevními problémy, ale je oblíbená i jako pomoc s lámajícími nehty a vlasy.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na