Search
Close this search box.

Brusinky a jejich vliv na vaše zdraví

Zdroj: Freepik.com

Brusinky nejsou vhodné pouze do brusinkové omáčky, alkoholických drinků nebo k výrobě džusů. Tyto plody totiž mají blahodárný vliv na lidský organismus. Věděli to už domorodí Američané, víme to i my. S čím vším vám mohou pomoci a proč se doporučují jako doplněk při léčbě zánětu močových cest?

Brusinky jako „super foods“

Brusinky se řadí díky vysokému obsahu živin a ještě většímu množství antioxidantů mezi tzv. superpotraviny. To jsou potraviny, které se vyznačují větším množstvím důležitých živin, mají vysoký obsah vitamínů, minerálů, mají antioxidační účinky a vliv na imunitní systém. Mezi další superpotraviny se řadí například mladý ječmen, chlorella, spirulina a další.

Můžete je jíst i při hubnutí

Velkou výhodou konzumace brusinek je také fakt, že je můžete jíst i ve chvílích, kdy hubnete. Polovina šálku brusinek obsahuje pouze 25 kalorií. Skvěle ochutí vodu, ale mohou se také přidat do ovocných či zeleninových salátů. 

Co v brusinkách najdete?

  • Vlákninu: má pozitivní vliv na vaše trávení, snižuje krevní tlak a cholesterol.
  • Vitamín C: chrání organismus proti infekci, je to velmi silný přírodní antioxidant.
  • Vitamín E: podílí se na funkci imunitního systému, ženám pomáhá při problémech spojených s hormonálními změnami.

Brusinky a zánět močových cest

Brusinky jsou nejčastěji skloňovaným pojmem, když dojde na zánět močových cest či měchýře. Snižují totiž riziko tohoto nepříjemného a bolestivého onemocnění, kterým si většinou procházejí zejména ženy. Může za to vysoký obsah proanthocyanidinů, který na sebe váže různé bakterie a nedovolí jim přilnout ke stěnám zažívacího traktu a močových cest. Nicméně slouží také jako prevence proti některým druhům rakoviny, zlepšují funkci imunitního systému a snižují krevní tlak. 

Kardiovaskulární onemocnění

Některé studie naznačují, že polyfenoly obsažené v brusinkách snižují riziko kardiovaskulárních chorob. Měly by bránit hromadění krevních destiček a snižovat krevní tlak za pomoci protizánětlivého mechanismu.

Brusinky pro ústní hygienu

A nyní si dáme malou perličku – věděli jste, že proanthocyanidiny mají vliv také na zlepšení stavu a zdraví vaší ústní dutiny? Bojují zde s bakteriemi, kterým brání v tom, aby se v ústech usazovaly. A kde jinde než na zubech.

Sušené brusinky vs. čerstvé?

Brusinky můžete konzumovat sušené, čerstvé, ale i konzervované. U konzervovaných a sušených si však dejte pozor na přidané cukry. U brusinkových džusů si zase hlídejte, zda v něm brusinky opravdu jsou.  

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články