Bez černý

Zdroj: Freepik.com

Bez černý se řadí mezi keře dosahující do výšky až deseti metrů. Jeho typickým znakem jsou bílé květy spolu s černými bobulkami. Každá jeho část má výborné léčivé schopnosti. Nesmíte však opomenout tyto bobule před konzumací tepelně ošetřit, jinak by vás mohly postihnout nepříjemné zdravotní problémy. Co je tato rostlina vlastně zač a jakými schopnostmi se ve světě proslavila? Přečtěte si v našem článku.

Původ

Bez je původem z Evropy (mimo nejsevernější oblasti), ale nalézá se také v Asii. V České republice ho můžete spatřit zejména na vlhkých mýtinách, mezích, kamenných stráních nebo u cest. Co se týče lokality, kde se mu bude dařit, tak ideální místo je s vysokou koncentrací živin a vlhkosti. Od května do června probíhá sbírání květů a mezi srpnem a září neotálejte se sběrem brusinek.

Zdravotní rizika

Čerstvé plody za žádnou cenu nekonzumujte, mají silné projímavé účinky. Tepelná úprava a sušení tyto škodlivé látky neutralizuje, proto se nemusíte ničeho bát. Dle některých vědců jsou listy bezu černého jedovaté. Otrava se poté projevuje zvracením nebo průjmem.

Léčebné účinky

Bojuje proti bakteriálním infekcím, má protizánětlivé účinky, detoxikuje organismus a pomáhá při dýchacích problémech. V této rostlině se nachází mnoho antioxidantů a vitamínů, které jsou prospěšné pro naše tělo. Má pozitivní vliv na správnou funkci jater, je nápomocný při horečce a nachlazení, působí na dýchací cesty a je močopudný. Bylinkáři je hojně využíván i dnes, například při bolesti zubů, uší nebo hlavy, popáleninách a křečích.

Využití v kuchyni

Bezinky se využívají k přípravě sirupu, čaje, šťávy, vína nebo limonády. Například bezinkový sirup je bohatý na vitamín C a vhodný jako podpora imunity. Neslazený čaj z květů mírní zažívací potíže a bojuje proti plynatosti. Z černého bezu můžete připravit také džem, povidla nebo kompot. Sušené květy zkuste využít při přípravě nálevu.

Využití v kosmetice

Černý bez zklidňuje a ošetřuje problematickou pleť. Málokdo však ví, že je ideální pro relaxační a vzpružující koupel.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat