Search
Close this search box.

Benefity pro vaše zdraví, které s sebou přináší běh

Zdroj: Freepik.com

Běh je stále oblíbenější sportovní aktivitou. A není divu, nejenže jde o pohyb tělu přirozený, ale navíc kvůli němu nemusíte kupovat mnoho vybavení. Stačí vám kvalitní obuv a chuť dělat něco pro své zdraví. Jaké benefity s sebou běhání přináší?

Posílíte svůj imunitní systém

Ačkoliv můžete mít někdy při běhu pocit, že vypustíte duši, děláte pro své zdraví opravdu hodně – a to pro posílení své obranyschopnosti. Je jasné, že občasný pohyb je pro vaši imunitu lepší než pohyb žádný. A jen si představte, co s vaší obranyschopností udělá pravidelný sport. Pravidelný běh může zvýšit vaši odolnost proti respiračním onemocněním.

Posílíte kardiovaskulární systém

Běh zlepšuje lipidové parametry v krvi – dojde ke zvýšení hladiny HDL cholesterolu a snížení hladiny LDL a VLDL cholesterolu. Posiluje vaše srdce a snižuje klidový srdeční tep. V neposlední řadě snižuje tvorbu aterosklerotických plátů – ty jsou rizikovým faktorem většiny kardiovaskulárních chorob. Touto tématikou se zabýval výzkum Matthewa Nystoriaka.

Budete mít lepší náladu

Jen to vyzkoušejte. Možná se budete v prvních minutách běhu proklínat za to, co vás to vůbec napadlo. Při každém výběhu se však budete zlepšovat a po něm se budete cítit úžasně. Při běhu si srovnáte myšlenky v hlavě, na své problémy se podíváte z jiného úhlu pohledu. I půl hodiny běhu vám zlepší náladu víc než půl hodiny sezení na místě.

Bude se vám lépe spát

Stává se vám, že večer koukáte do zdi a nemůžete usnout? Může to být způsobeno nedostatkem pohybu. Zkuste začít s pravidelným běháním. Nejenže se vám bude lépe usínat a váš spánek bude kvalitnější, ale navíc se budete probouzet s lepší náladou. Během dne pak budete soustředěnější.

Budete hubnout a tvarovat postavu

Jde o jednu z energeticky nejnáročnějších pohybových aktivit. Takže i při poměrně krátké době běhu spálíte docela dost kalorií. K hubnutí sice budete muset upravit i svůj jídelníček, přesto je běh ideálním doplňkem. Navíc se vám při něm zformuje postava.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat