Search
Close this search box.

Astma a sport? Víme, čemu byste se měli vyhnout

Zdroj: Freepik.com

Astma – nepříjemné onemocnění, které se však nutně nemusí rovnat doživotní omluvence ze sportu. Na světě je mnoho vrcholových sportovců, kteří na astma trpí. Pokud se i vy jako astmatik chcete dostat do kondice, stačí si osvojit správné chování při sportu, ale také si vybrat vhodný sport. Víte, čemu byste se měli při astmatu vyhnout?

Astma dříve patřilo mezi nemoci, které vyřazovaly účastníky z nejrůznějších sportovních utkání. V současnosti jde však o nemoc, při které se sport naopak doporučuje. Nejenže se budete udržovat ve fyzické kondici, ale také posílíte svůj imunitní systém. V neposlední řadě pomůžete právě svým plicím postiženým nemocí. 

Pro astmatiky jsou vhodné sporty, jako jsou cyklistika či plavání. U těchto sportů se výrazně zvyšuje kapacita plic, což je něčím, co se hodí právě astmatikům. Pohyb se za prevenci astmatu nepovažuje, protože to takto zkrátka nefunguje, na jeho vzniku má podíl genetika a souhra několika faktorů, ale můžete své již vzniklé astma omezit. 

Výkonnost astmatika může být snížena v případě, že trpí na pylové alergie – v pylové sezóně se jeho výkonnost snižuje, současně se snižuje tolerance zátěže a zvyšuje se reaktivita jeho průdušek. 

Astma a sport

V současnosti zákaz sportu dostane astmatik pouze v případě, že má těžkou formu tohoto onemocnění. Pokud je vaše tělo na pohyb zvyklé, vyrovná se se zátěží při sportu mnohem lépe. I zde však záleží na stupni vašeho onemocnění. Sport není doporučován při těžkých a hůře léčitelných typech astmatu, naopak u lehké a středně těžké formy je sport žádoucí. Pokud je vaše astma léčeno a je pod kontrolou, tak vám fyzická aktivita pomůže. Je mnoho astmatiků, kteří sportují vrcholově. Patří sem třeba: Tomáš Dvořák, Mark Spitz či Haile Gebrselassie. Sportem budete navíc ochráněni před obezitou, která dech krátí sama o sobě. 

Jaké sporty jsou vhodné pro astmatiky?

Pro astmatiky jsou vhodné sporty, jako jsou plavání, turistika, jízda na kole, intervalová zátěž při tenisu, basketbalu či volejbalu. Naopak méně vhodné mohou být zimní sporty, při kterých se mohou v kombinaci zátěže s dýcháním studeného vzduchu stahovat průdušky, a můžete začít kašlat. Pokud však budete své astma léčit včas a nezanedbáte preventivní protizánětlivou léčbu, můžete si být jisti, že budete moct žít život srovnatelný se zdravými lidmi. 

Jak zabránit astmatickému záchvatu vyvolanému cvičením:

  • Vždy u sebe mějte léky, které vám uleví – typicky se jedná o inhalátory.
  • Pokud máte léky, které máte brát před zátěží, nezapomínejte na ně.
  • Během cvičení si dejte pozor na příznaky předurčující astmatický záchvat. Když je zpozorujete, zastavte se a vezměte si úlevový lék. Až budete v pořádku, můžete pokračovat.

Trpíte na astma? Které sporty jsou za vás vhodné a vyhovují vám?

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat