Mentální anorexie je duševní onemocnění, které řadíme do skupiny poruch příjmu potravy. Projevuje se soustavným odmítáním potravy a nejčastěji jí trpí dívky ve věku 14 až 18 let. Jak poznat tuto zákeřnou nemoc?
Definice
Jedná se o vážnou psychickou poruchu charakterizující neustálou potřebu zhubnout. Lidé trpící anorexií omezují množství přijaté potravy, jsou posedlí vahou svého těla a neustále si připadají obézní. Jde především o emocionální a psychický faktor. Pocit méněcennosti, nízké sebevědomí nebo emoční labilita anorexii jen více prohlubuje.
Rizikové faktory
Nejvíce se objevuje v období puberty, kdy je člověk velmi zranitelný a ovlivnitelný. Další příčinou vzniku může být držení diety, motivace k perfekcionismu se může lehce vymknout kontrole. V kariéře trpí mentální anorexií především sportovci, jelikož je na ně vyvíjen tlak z okolí, a oni se tak snaží o dokonalost.
Jak anorexii poznat?
Porucha příjmu potravy má velké množství příznaků, které se pacient snaží dobře maskovat, proto si opravdu dejte záležet a zajímejte se, pokud máte nějaké podezření. Je však opravdu těžké ji rozpoznat.
Pokud někdo z vašich blízkých začne trpět změnami nálad, často se cítí unaveně, mdle, nemá žádnou motivaci a trpí depresemi, něco není v pořádku. Fyzicky si všímejte pohublého vzhledu, křehkých a lámavých nehtů, šupinaté kůže a vypadávajících vlasů. U žen se často vyskytuje absence menstruace a problémy s plodností. U jídla lidé konzumují malé množství, přehnaně se váží a kontrolují v zrcadle.
Zdravotní komplikace
Mezi typické příznaky mentální anorexie se řadí zvýšená kazivost zubů, u žen ztráta menstruace, suchá kůže, křeče, porucha srdeční činnosti a problémy s krví. Anorexie je život ohrožující onemocnění a může vést i ke smrti.

Diagnóza
Při podezření na poruchu příjmu potravy byste měli ihned vyhledat lékaře. Ten provede důkladné tělesné vyšetření a určí anamnézu. Je dobré vyžádat si laboratorní vyšetření, na kterém se ukáže hladina hormonů, jaterní testy, vyšetření ledvin nebo krevní obraz.
Léčba
Léčba mentální anorexie probíhá ambulantně nebo formou hospitalizace. Člověku s onemocněním je vyhledána odborná pomoc, se kterou se společnými silami snaží odhalit hlavní příčinu problému. Některým pacientům jsou během léčby nasazena antidepresiva. Nejdůležitější je trpělivý přístup a čas. Léčba může trvat opravdu dlouho, jelikož se jedná o vyvážení psychického stavu pacienta, ne pouze dočasné řešení.