Search
Close this search box.

Anorexie. Nemoc, která začíná v hlavě. Jak ji poznáte?

Zdroj: Freepik.com

Mentální anorexie je duševní onemocnění, které řadíme do skupiny poruch příjmu potravy. Projevuje se soustavným odmítáním potravy a nejčastěji jí trpí dívky ve věku 14 až 18 let. Jak poznat tuto zákeřnou nemoc?

Definice

Jedná se o vážnou psychickou poruchu charakterizující neustálou potřebu zhubnout. Lidé trpící anorexií omezují množství přijaté potravy, jsou posedlí váhou svého těla a neustále si připadají obézní. Jde především o emocionální a psychický faktor. Pocit méněcennosti, nízké sebevědomí nebo emoční labilita anorexii jen více prohlubují. 

Rizikové faktory

Nejvíce se objevuje v období puberty, kdy je člověk velmi zranitelný a ovlivnitelný. Další příčinou vzniku může být držení diety, motivace k perfekcionismu se může lehce vymknout kontrole. V kariéře trpí mentální anorexií především sportovci, jelikož je na ně vyvíjen tlak z okolí, a oni se tak snaží o dokonalost. 

Jak anorexii poznat?

Porucha příjmu potravy má velké množství příznaků, které se pacient snaží dobře maskovat, proto si opravdu dejte záležet a zajímejte se, pokud máte nějaké podezření. Je však opravdu těžké ji rozpoznat. 

Pokud někdo z vašich blízkých začne trpět změnami nálad, často se cítí unaveně, mdle, nemá žádnou motivaci a trpí depresemi, něco není v pořádku. Fyzicky si všímejte pohublého vzhledu, křehkých a lámavých nehtů, šupinaté kůže a vypadávajících vlasů. U žen se často vyskytuje absence menstruace a problémy s plodností. U jídla lidé konzumují malé množství, přehnaně se váží a kontrolují v zrcadle. 

Zdravotní komplikace

Mezi typické příznaky se řadí zvýšená kazivost zubů, u žen ztráta menstruace, suchá kůže, křeče, porucha srdeční činnosti a problémy s krví. Anorexie je život ohrožující onemocnění a může vést až ke smrti.

Diagnóza

Při podezření na poruchu příjmu potravy byste měli ihned vyhledat lékaře. Ten provede důkladné tělesné vyšetření a určí anamnézu. Je dobré vyžádat si laboratorní vyšetření, na kterém se ukáže hladina hormonů, jaterní testy, vyšetření ledvin nebo krevní obraz. 

Léčba

Probíhá ambulantně nebo formou hospitalizace. Člověku s onemocněním je vyhledána odborná pomoc, se kterou se společnými silami snaží odhalit hlavní příčinu problému. Některým pacientům jsou během léčby nasazeny antidepresiva. Nejdůležitější je trpělivý přístup a čas. Léčba může trvat opravdu dlouho, jelikož se jedná o vyvážení psychického stavu pacienta, ne pouze dočasné řešení.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám