Search
Close this search box.

Ambrosia: Pokrm bohů, který by neměl uniknout vaší pozornosti – nesmrtelnými vás neučiní

Zdroj: Freepik.com

Ačkoliv má ambrosia pelyňkolistá z čeledi hvězdnicovitých vznešené antické jméno, božskou nesmrtelnost vám nedodá. Ba naopak! Pokud zdobí i vaši okrasnou zahradu, měli byste se mít na pozoru. A proč?

Kde všude ambrosii najdete?

Ambrosia je známá také pod dalšími názvy, jako jsou ambrozka, božíbyt či ambrozie černobýlová. Jde o zákeřnou bylinku, která patří mezi rostliny s bohatou produkcí pylu. Proteiny v něm obsažené jsou nebezpečnými a silnými alergeny. V místech svého původního výskytu je však bylina ještě stále využívaná jako léčivá, přestože je jedovatá. Ambrosia pochází ze Severní Ameriky a jižní Kanady. Později se rozšířila do několika oblastí v Evropě, do Austrálie, Asie a na Nový Zéland. 

Jak ambrosia vypadá?

Lodyha byliny je přímá a 20 – 150 cm vysoká. Listy na lícní straně jsou tmavě zelené, na rubní straně šedozelené. Kořen je kolovitý. Samčí ambrosie mohou mít kolem 200 květů žluté barvy, plodem je nažka světle hnědé barvy, trvale obalená listeny zákrovu, dlouhá do 4 mm. U vrcholu je osten o velikosti 2 mm. Pod ním najdete několik ostnatých výrůstků. Ambrosia kvete v období od srpna do října. Rostlina voní pelyňkem, semena obsahují jedno procento oleje.

Proč je rostlina nebezpečná?

Ambrosie dokáže vyvolávat silné záchvaty, které se projevují slzením, astmatickými záchvaty, ale také silnými bolestmi hlavy. Zajímavostí je, že netrápí pouze alergiky, ale i zdravé osoby. A nevýhoda? Tato rostlina se začíná postupně zakořeňovat v českých zahradách, velmi často je v příměsi levného krmiva pro ptáky, odkud se dostává všude kolem. Na ambrosii zareaguje téměř každý alergik, i proto je přezdívaná jako astmatická rostlina.

Když začne růst, zbavuje se jí těžce

Každá rostlina dokáže za jediný rok vyprodukovat přes 60 tisíc semen – a tato semena umějí přežít až 40 let. Ve chvíli, kdy se semena dostanou do půdy a začnou klíčit, bude se vám jí zbavovat těžce. Semínka se uchycují velmi rychle. V případě, že ambrosii na zahradě neodstraníte, připravte se na to, že se budete během sezóny trápit. Rostlinu se nesnažte zničit holýma rukama, jinak se dočkáte nepříjemného a bolestivého svědění. 

Rostlinu je potřeba odstranit v rukavicích, pokud už rostlina kvete, musíte si vzít ochrannou roušku. Při odstraňování si dejte pozor na to, abyste dostali ven i všechny kořeny. Rostliny dejte do pytlů a ty následně uzavřete – a dejte do kontejneru. Nikdy ji nedávejte do kompostu, kde by měla perfektní podmínky pro další růst.

V případě, že chcete udělat i něco pro své zdraví, můžete užívat RAW Ambrosii ve formě doplňků stravy. V tomto případě se však nejedná o jedovatou bylinu: Ambrosia je úlový pyl, biologicky fermentovaný působením specifických bakterií a enzymů. Jedná se o vrcholný produkt apiterapie, bohatý na důležité a tělu mimořádně prospěšné přírodní látky.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články