Search
Close this search box.

Alkohol a cvičení

Zdroj: Freepik.com

Alkohol je strašák, který mnohdy negativně ovlivňuje naše tělo. Dá se cvičení skloubit s občasným pitím nebo byste ho měli ze své životosprávy nadobro vyřadit? Řekneme si v následujícím článku.

Negativní účinky alkoholu 

Regenerace a spánek

Jedním z nejhorších negativních vlivů alkoholu je narušení REM fáze spánku a prodloužení procesu regenerace po sportovním výkonu. Studie prokázaly, že pokud vypijete střední až větší množství alkoholu, bude váš spánek mnohem horší a následující den se budete cítit unavení, přestože jste spali stejný počet hodin jako obvykle. 

Organismus se po užití alkoholu snaží toxické látky dostat z těla pryč, zpomaluje tak ostatní procesy obnovení svalových vláken, zabraňuje růstu svalů a zastavuje rozklad výživových látek v těle. Konzumovat alkohol v den cvičení se proto rozhodně nedoporučuje.

Dehydratace

Nedostatek tekutin má často za následek únavu, malátnost, bolest hlavy a způsobuje sníženou fyzickou výkonnost. Alkohol dehydrataci zhoršuje, jelikož má negativní dopad na funkci ledvin a působí močopudně, což má za následek častější vyprazdňování. 

Se zvýšenou produkcí moči je však z těla odváděna i voda a některé živiny, které tělo ještě nestihlo vstřebat. Větší konzumace alkoholových nápojů může poškodit imunitní systém a tělo je také mnohem náchylnější ke zranění pohybového aparátu.

Narušuje jídelníček

Alkohol obsahuje zvýšené množství kalorií (čím silnější alkohol, tím více kalorií) a především zvyšuje chuť na jídlo. Když trpíme kocovinou, často saháme po nezdravých jídlech a dobrotách, které nás ve výsledku ani nezasytí. Látka acetaldehyd vstupuje do krve, potlačuje spalování tuků a trávení je pozastaveno do doby, než se z těla odvede alkohol. 

Pozitivní účinky alkoholu

Červené víno snižuje krevní tlak, úzkost, stres a výskyt srdečních chorob. Dvě až čtyři skleničky vína denně snižují výskyt myokardu až na polovinu a omezují riziko vzniku cukrovky. Alkohol v malých dávkách působí relaxačně, příznivě ovlivňuje poměr cholesterolu v těle a má vliv na krevní srážlivost.

Jaké množství je ideální?

Pití s mírou nemusí mít žádné negativní dopady, je však důležité držet se při zemi a nepřehánět to. Snažte se proto vyhýbat opíjení, které organismu přinese pouze kocovinu, špatnou regeneraci po cvičení, zastaví proces hubnutí a vy tak akorát budete muset čekat na vystřízlivění.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám