Search
Close this search box.

Abeceda vitamínů: B2

Zdroj: Freepik.com

Vitamín B2 (nebo také riboflavin) je žluté až žlutooranžové přírodní barvivo odolávající vysokým teplotám. Je rozpustné ve vodě, a proto se v těle dlouhodobě neukládá. V trávicím traktu býložravců žije symbioticky mnoho mikroorganismů, které dokáží riboflavin produkovat v množství dostatečném pro potřeby hostitele. Lidské trávicí ústrojí však tuto mikroflóru neobsahuje. Z toho důvodu musíme vitamín B1 přijímat výlučně prostřednictvím stravy.

Riboflavin a jeho působení

Riboflavin je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Jelikož má významný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu. Jako součást enzymů v dýchacím řetězci je nezbytný pro základní buněčný metabolismus.

Doporučená denní dávka je u dětí od 0,8 do 1,2 mg, ženy potřebují 1,3 mg, muži a těhotné nebo kojící ženy 1,7 mg.

Zvýšený příjem je vhodný při léčbě antibiotiky, při nemocech štítné žlázy, jater, diabetu a celiakii. Nedostatek riboflavinu nevede k fatálním následkům, ale projevuje se popraskanými koutky úst, ztenčením sliznice úst, záněty spojivek a světloplachostí.

V jakých potravinách je obsažen vitamín B2

Vitamín B2 je hojně obsažen v potravinách živočišného původu, ve vnitřnostech, hovězím a vepřovém mase, mléce, vejcích a rybách. Kvalitním zdrojem jsou však také kvasnice a celozrnné pečivo. Velké množství ho obsahují kukuřičné lupínky, mandle, sezamová semínka, kakaové boby, zelená listová zelenina, žluté fazole, spirulina nebo houby. Doplníte je také dnes moderní pohankou či quinoou, avokádem, červenou řepou nebo šťavnatými švestkami.

Jak vidíte, možností je hodně, a to jak pro konzumenty masa, tak pro vegetariány a vegany. Při dodržování pestrého jídelníčku vám riboflavin určitě nebude scházet.

Tip: Hledáte inspiraci, jak zdravěji žít? Máme ji pro vás připravenou v rubrice „Tipy pro zdraví“.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články