Search
Close this search box.

10 výživových mýtů: věříte jim, nebo znáte pravdu?

Zdroj: Freepik.com

Výživových trendů a doporučení je celá řada, jak se ale správně zorientovat a přijít na kloub těm nejčastějším? Poradíme vám v následujícím článku.

Pravidelný detox prospívá tělu

Pevná strava nahrazená ovocnými šťávami se v posledních letech řadí mezi velice populární diety. Mnoho odborníků na ni má však podobný názor, detox těla je naprosto zbytečný. Lidský organismus vykonává tuto činnost prakticky 24 hodin denně, metabolismus dokáže zpracovat a eliminovat všechny toxické látky, které se v těle nachází. 

Přejít proto na detoxikační drinky a smoothies není ideální řešení, protože sice snížíte příjem kalorií, ale celý hubnoucí proces je pouze dočasný a krátkodobý. 

Káva škodí

Ještě donedávna se mezi lidmi šířil mýtus, že je káva tělu neprospěšná a poškozuje zdraví. Šálek kvalitní a dobře připravené kávy obohacuje organismus a obsahuje mnoho prospěšných látek. Kofein má pozitivní vliv na mozkové funkce, snižuje krevní tlak a redukuje riziko výskytu cukrovky 2. typu. 

Po 17. hodině žádné jídlo

Vše se odvíjí od toho, kdy vstáváte a chodíte spát. Poslední konzumace jídla se doporučuje dvě až tři hodiny před spánkem. Tudíž tvrzení, že se po 17. hodině již nesmí nic jíst, je mylné.

Batáty nebo brambory?

Sladké brambory neboli batáty se těší velké oblibě. Možná vás ale překvapí fakt, že jsou z hlediska makroživin zcela totožné jako normální brambory. Liší se pouze v lehce vyšším obsahu vitamínu C. Nebojte se proto sáhnout po klasických bramborech, z hlediska zdraví se nemusíte ničeho bát.

Kolik litrů vody mám vypít?

Americká národní akademie věd od roku 2004 doporučuje denní příjem tekutin 2,7 litru pro ženy a 3,7 litru pro muže. 20 % vody navíc přijímáme ze stravy, proto je důležité konzumovat dostatečné množství tekutin, nejlépe v menších dávkách několikrát denně. 

Pečivo je nezdravé

Ano, bílé pečivo není nejvhodnější volbou, zejména v kombinaci s kalorickými potravinami, jako je například džem. Oproti tomu celozrnné pečivo má řadu nesporných výhod. Vláknina, která je obsažena v těchto produktech, prodlužuje pocit sytosti, udržuje zdravá střeva a méně zatěžuje slinivku při tvorbě inzulínu. Zkuste proto nahradit klasický bílý chléb za zdravější variantu, tělo vám poděkuje.

Zdroj: Freepik.com

Jezte 5 porcí denně

Tvrzení, které je od začátku do konce pouze mýtus. Pokud máte adekvátní příjem kalorií, nezáleží na tom, do kolika chodů si porce rozložíte. Každý lidský organismus je jiný, zvolte proto variantu, která vyhovuje vašim potřebám. Jestliže máte potřebu přejídat se a cítíte neustále pocit hladu, rozložení jídelníčku by pro vás mohlo být ideální řešení.

Vejce jsou zbytečná kalorie

Vajíčka obsahují cholesterol, který zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. To však není pravda, mnohem důležitější je vliv nasycených kyselin, cukru a alkoholu. Naopak jsou vejce skvělým zpestřením jídelníčku, obsahují kvalitní bílkoviny, vitamíny a minerální látky. 

Ovoce pouze ráno

Strašák všech časopisů a rádoby odborníků na diety. Pravda je taková, že v rozumné míře si můžete ovoce dát přes den v jakýkoliv čas, tělo to nepozná. Je zdrojem sacharidů (konkrétně cukru), proto se doporučují maximálně dva kusy ovoce denně.

Voda s citronem po probuzení

Je ideální v případě, že potřebujete omezit konzumaci sladkých nápojů nebo začít dodržovat pravidelný pitný režim. Citron obsahuje mnoho prospěšných látek, na druhou stranu může při nadměrné konzumaci mít neblahý vliv na zubní sklovinu.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám